Úvod Z DOMOVA Vo veku 93 rokov zomrel legendárny folklorista a etnomuzikológ Ondrej Demo

Vo veku 93 rokov zomrel legendárny folklorista a etnomuzikológ Ondrej Demo

Ondrej Demo. (Foto: archív)

V sobotu 19. decembra zomrel vo veku 93 rokov významný slovenský etnomuzikológ Ondrej Demo. Za svoju činnosť získal viacero ocenení, naposledy podľa jej slov v roku 2018 Cenu Ministra kultúry SR za celoživotný prínos v oblasti hudobného folklóru.

„Odišla výnimočná osobnosť generácie rozhlasových legiend, ktorá je pre všetkých nedostihnuteľným vzorom. Aj vo vysokom veku stále sledoval dianie vo folklórnej obci a aktívne sa do neho zapájal,“ pripomenul programový riaditeľ Slovenského rozhlasu Michal Dzurjanin.

Ondrej Demo nastúpil do rozhlasovej redakcie ľudovej hudby v roku 1953 a počas štyroch desaťročí pôsobenia v nej obohatil rozhlasový archív o tisícky záznamov ľudových piesní a zvykov v podaní interpretov z celého Slovenska.

Legendárnym sa stal najmä vďaka cyklu Z klenotnice ľudovej hudby, ktorú vysielal od roku 1966. Cyklus bol pôvodne plánovaný na jeden rok, no pre obrovský záujem poslucháčov ho Ondrej Demo pripravoval do vysielania až do roku 1993. Nahrávkami určenými pre cyklus výrazne obohatil rozhlasový archív.

Na Demov podnet vznikla medzinárodná rozhlasová súťaž nahrávok folklórnej hudby Prix de musique folklorique de Radio Bratislava (1970 – 1991) a v roku 1976 stál pri vzniku Orchestra ľudových nástrojov.

Kooperoval aj s filmovým dokumentaristom a režisérom Martinom Slivkom, napríklad pri dokumentácii vianočných tradícií. Spolu zachytili zvyky zo 16 obcí z podhorského prostredia Slovenska, kde dominovali pastiersko-valaské tradície.