Úvod ZO ZAHRANIČIA Vo veku 96 rokov zomrela britská kráľovná Alžbeta II., novým kráľom je...

Vo veku 96 rokov zomrela britská kráľovná Alžbeta II., novým kráľom je Karol III.

Alžbeta II. (1926 - 2022). Foto: archív

Vo veku 96 rokov zomrela na škótskom zámku Balmoral britská kráľovná Alžbeta II. Oznámil to Buckinghamský palác. Zosnulá kráľovná bola najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Veľkej Británie – na tróne bola sedem desaťročí.

Vládla o sedem rokov dlhšie ako legendárna britská kráľovná Viktória. Na trón nastúpila 6. februára 1952 po smrti svojho otca, kráľa Juraja VI. Slávnostne Alžbetu II. korunovali 2. júna 1953 vo veku 26 rokov.

Novým kráľom Spojeného kráľovstva sa stal v momente Alžbetinho úmrtia jej najstarší syn Charles (73), pričom samotná korunovácia sa môže konať až o niekoľko mesiacov. Následníkom trónu sa stal kráľovnin vnuk, princ William.

Spojené kráľovstvo je jediná európska monarchia, v ktorej sa stále vykonávajú korunovácie panovníkov. Korunovácie sú platené z vládneho rozpočtu. Charlesa budú korunovať za kráľa pod menom Karol III. Potvrdil to Clarence House, sídlo doterajšieho princa Charlesa.

Na tento moment sa Charles pripravoval celý život. Na rozdiel od svojej matky, ktorá začala vládnuť ako 26-ročná, začína Charles panovať ako starý muž. Nového panovníka čaká návšteva všetkých štyroch častí kráľovstva, rovnako ako prijatie sľubov poslancov oboch komôr britského parlamentu.

Zosnulá panovníčka Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a ďalších štátov Spoločenstva národov (Commonwealthu) Alžbeta II. sa narodila 21. apríla 1926 v Londýne.

Pochádzala z windsorskej dynastie. V poradí 40. panovníčka na anglickom tróne od čias Viliama Dobyvateľa (1066 – 1087) a prapravnučka kráľovnej Viktórie (1837 – 1901) bola podľa stáročnej tradície aj hlavou anglikánskej cirkvi.

Po smrti saudskoarabského kráľa Abdalláha, ktorý zomrel 23. januára 2015 vo veku 90 rokov, sa Alžbeta II. stala tiež najstaršou doteraz žijúcou aktívnou panovníčkou. Najdlhšie slúžiacou panovníčkou sa stala 13. októbra 2016, po smrti thajského kráľa Pchúmipchóna Adundéta (Rámu IX.), ktorý na tróne sedel 70 rokov.