Úvod ZO ZAHRANIČIA Vo veku 98 rokov zomrel dlhoročný predseda vlády ČSSR Lubomír Štrougal

Vo veku 98 rokov zomrel dlhoročný predseda vlády ČSSR Lubomír Štrougal

Lubomír Štrougal (1924 - 2023). Foto: archív

Vo veku 98 rokov zomrel niekdajší predseda vlády Československej socialistickej republiky (ČSSR) Lubomír Štrougal, ktorý tento post zastával nepretržite 18 rokov. Serveru Seznam Zprávy to potvrdil bývalý poslanec Komunistickej strany Čiech a Moravy Jiří Dolejš.

Štrougal dlhodobo trpel vážnou duševnou chorobou. Mal sa postaviť pred súd, štátny zástupca však stíhanie minulý rok zastavil pre jeho zdravotný stav. Podľa expertov nebol schopný porozumieť obsahu úkonov trestného konania. Spoločne s ďalšími bývalými predstaviteľmi komunistického režimu bol stíhaný za to, že pohraničná stráž strieľala na ľudí, ktorí utekali cez hranice na Západ.

Lubomír Štrougal sa narodil 19. októbra 1924 vo Veselí nad Lužnicí. V roku 1948 začal pracovať pre Komunistickú stranu Československa (KSČ), o desať rokov sa stal členom Ústredného výboru KSČ. Bol ministrom pôdohospodárstva, neskôr ministrom vnútra a potom podpredsedom vlády.

V roku 1970 sa stal predsedom vlády ČSSR. Z funkcie odišiel v roku 1988 pre rozpory s vtedajším generálnym tajomníkom Ústredného výboru KSČ Milošom Jakešom. Po revolúcii v roku 1989 sa úplne stiahol z politického života.