Úvod ZO ZAHRANIČIA Vo voľbách v Británii s veľkým náskokom zvíťazila Johnsonova strana

Vo voľbách v Británii s veľkým náskokom zvíťazila Johnsonova strana

Foto: archív

V britských predčasných voľbách jasne zvíťazila Konzervatívna strana premiéra Borisa Johnsona zasadzujúca sa za brexit. Získala po sčítaní hlasov vo všetkých 650 volebných obvodoch 365 kresiel v parlamente. Labouristická strana podľa týchto výsledkov obsadí 203 kresiel.

Na treťom mieste vo voľbách skončila Škótska národná strana (SNP), ktorá si v parlamente zabezpečila 48 mandátov. Štvrtou stranou sú Liberálni demokrati, zasadzujúci sa proti brexitu, ktorí získali 11 kresiel. Zvyšné strany majú v parlamente 23 mandátov, informuje na svojej webstránke stanica Sky News.

Účasť vo voľbách dosiahla 67,23 percenta, čo je o 1,4 percenta menej než v roku 2017. Posledných niekoľko hodín sa čakalo na výsledky z jediného volebného obvodu, ktorý napokon pripadol konzervatívcom.

Porazený britský opozičný líder Jeremy Corbyn povedal, že „v úvodnej časti budúceho roka“ odstúpi z vedenia Labouristickej strany, píše agentúra DPA. „Národný výkonný výbor sa bude musieť, samozrejme, stretnúť vo veľmi blízkej budúcnosti a je to na nich. Bude to začiatkom budúceho roka,“ odpovedal novinárom na otázku, kedy po výraznom prepade strany v štvrtkových predčasných parlamentných voľbách odstúpi z vedenia labouristov.

Labouristi zaznamenali s Corbynovým vedením najhorší výsledok v parlamentných voľbách od roku 1935. Napriek tomu 70-ročný ľavicový veterán povedal, že je hrdý na socialistický volebný program strany, ako aj na všetky opatrenia, ktoré navrhuje. Corbyn už skôr vyhlásil, že nebude viesť svoju stranu do ďalších volieb. Prehru labouristov s konzervatívcami i volebnú noc označil za veľké sklamanie.