Úvod Politika Vodca DĽR navrhol vyhlásiť nezávislý štát Malorusko

Vodca DĽR navrhol vyhlásiť nezávislý štát Malorusko

Foto: archív

Vedúci predstaviteľ samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexander Zacharčenko navrhol vyhlásiť na súčasnom území Ukrajiny, ktorá podľa neho preukázala svoju bezmocnosť, prechodný štát Malorusko. „Kyjevský režim nedokáže zastaviť občiansku vojnu … navrhujeme vyhlásiť nezávislý mladý štát Malorusko na prechodné obdobie troch rokov,” vyhlásil Zacharčenko pred médiami.

Podľa neho napomôže vznik nového štátu zastaveniu konfliktu v Donbase. „Mali by nás podporiť obyvatelia regiónov. Toto riešenie je možné za podmienky, že túto myšlienku podporí medzinárodné spoločenstvo,” dodal vedúci predstaviteľ DĽR.

Ako vyhlásil minister príjmov a poplatkov DĽR Alexander Timofejev, Malorusko má byť federatívnom štátom so širokou autonómiou, ktorého hlavným mestom bude Doneck. V kompetencii ústrednej moci zostanú otázky rozpočtu, armády a tajných služieb.

„Navrhujeme zvoliť zástupcov všetkých regiónov do Ústavného zhromaždenia Maloruska a schváliť novú ústavu,” povedal Timofejev. Podľa jeho slov bude potom ústava predložená na schválenie v ľudovom referende. „Bude tomu predchádzať široká verejná diskusia ako na regionálnej, tak aj na federálnej úrovni,” doplnil minister.

Za prijatie ústavy Maloruska jednomyseľne hlasovali zástupcovia DĽR a iných ukrajinských regiónov. Na mítingoch začiatkom apríla 2014 vyhlásili obyvatelia Doneckej a Luhanskej oblasti Ukrajiny, ktorí neuznali zákonnosť februárového štátneho prevratu, založenie „ľudových republík“. Po plebiscitoch usporiadaných v máji vyhlásili tieto republiky svoju zvrchovanosť.

„Projekt ‘Novorusko’ bol pochovaný. Ukrajina obnoví svoju zvrchovanosť nad Donbasom a Krymom,“ citoval Petra Porošenka na Twitteri jeho tlačový tajomník Svjatoslav Ceholko. Bola to reakcia ukrajinského prezidenta na Zacharčenkov návrh vyhlásiť nový štát Malorusko.

Alexander Zacharčenko. (Foto: archív)
Alexander Zacharčenko. (Foto: archív)