Úvod ZO ZAHRANIČIA Vodca ISIS Baghdádí údajne zahynul pri americkom zásahu

Vodca ISIS Baghdádí údajne zahynul pri americkom zásahu

Abú Bakr Baghdádí. (Foto: archív)

Vodca teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS) Abú Bakr Baghdádí je údajne mŕtvy. Zomrieť mal počas amerického vojenského zásahu v Sýrii, informovala agentúra AP. Podľa amerických vládnych zdrojov momentálne prebieha vyšetrovanie, ktoré má potvrdiť či vodca ISIS zahynul pri výbuchu v provincii Idlib. Údajnú likvidáciu Baghdádího potvrdili aj zdroje v Sýrii, Iraku a Iráne, informovala agentúra Reuters.

„Naše zdroje zo Sýrie potvrdili irackému spravodajskému tímu, ktorého úlohou je prenasledovať Baghdádího, že bol zabitý spolu so svojím osobným strážcom v Idlibe po tom, čo bol objavený jeho úkryt, keď sa pokúšal dostať svoju rodinu z Idlibu k tureckej hranici,“ uviedol jeden z irackých zdrojov.

O údajnej smrti Baghdádího ako prvý informoval americký týždenník Newsweek. Informáciu mu poskytol nemenovaný predstaviteľ americkej armády, podľa ktorého operáciu vykonali špeciálne jednotky po prijatí hodnotných spravodajských informácií, dodal Reuters.

Podľa agentúry AFP SOHR s odvolaním sa na svoje zdroje uviedlo, že k útoku za pomoci vrtuľníkov prišlo na okraji dediny Briša v provincii Idlib. Terčom vrtuľníkov bol dom a auto. „Práve sa stalo niečo veľmi veľké!“ napísal na sociálnej sieti v súvislosti s informáciou o smrti Baghdádího americký prezident Donald Trump.