Úvod Z DOMOVA Vodiči sanitiek stále nedostali od štátu sľúbené covidové odmeny

Vodiči sanitiek stále nedostali od štátu sľúbené covidové odmeny

Foto: archív

Vodiči sanitiek nedostali vyplatené sľúbené jednorazové 350-eurové príspevky za prácu odvedenú počas pandémie koronavírusu ani po pol roku. Napriek tomu, že denne prevážali pacientov s diagnózou COVID-19, ministerstvo zdravotníctva ich nezaradilo do kategórie zdravotníckych pracovníkov.

Finančnú odmenu 350 eur dostali iba zdravotnícki pracovníci, ortopedickí technici či maséri. Bez príspevku tak zostalo viac ako tisíc vodičov dopravnej záchrannej služby bez zdravotníckeho vzdelania, ktorí z koncoročného bonusu vypadli.

„Vnímame to ako veľmi nespravodlivé, pretože aj vodiči boli bežne v kontakte s pacientmi s covidom,“ povedal novinárom predseda Asociácie dopravnej zdravotnej služby Michal Bahelka. Vodiči dúfali, že išlo len o legislatívne nedopatrenie a vláda vyplatí príspevky aj im.

Minister zdravotníctva si nechal vypracovať zoznam vodičov sanitiek bez zdravotníckeho vzdelania a ešte v decembri minulého roka sľuboval, že situáciu bude riešiť. Rezort zdravotníctva však doteraz neprijal nijaké rozhodnutie, hoci tvrdí, že na návrhu riešenia pracuje.

„V prípade schválenia návrhu ho zaradíme do medzirezortného pripomienkového konania a následne požiadame ministerstvo financií o vyčlenenie zdrojov pre vodičov dopravnej záchrannej služby. V prípade súhlasu rezortu financií s vyčlenením zdrojov, bude materiál zaradený na rokovanie vlády,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

„Vôbec neregistrujem, že by si niekto z ministerstva zdravotníctva pýtal pre vodičov dopravnej záchrannej služby nejaké peniaze z ministerstva financií,“ reagoval na otázky novinárov ohľadne spomenutej témy minister financií Igor Matovič.