Úvod ZO ZAHRANIČIA Vodu na Kryme zabezpečia dánske čerpadlá, a to aj napriek sankciám

Vodu na Kryme zabezpečia dánske čerpadlá, a to aj napriek sankciám

Foto: archív

Krym po pripojení sa k Rusku trápia problémy so zásobovaním vodou, keďže Ukrajina zablokovala zásobovanie polostrova zo svojho územia. Moskve sa v metropole Simferopol podarilo tento problém čiastočne vyriešiť.

Polostrovu najnovšie pomáhajú najmodernejšie a najvýkonnejšie čerpadlá dánskej firmy Grundfos, hoci predaj takéhoto zariadenia do regiónu sankcie zavedené Európskou úniou zakazujú. Obyvateľom Simferopola tak teraz tečie voda z kohútikov 18 hodín denne.

Ide až o trojnásobné zlepšenie v porovnaní so stavom, aký nastal po tom, ako Ukrajina polostrov zablokovala. Sedem čerpadiel, každé v hodnote presahujúcej 48-tisíc eur, bolo nainštalovaných pri artézskych studniach neďaleko Simferopola.

Otázku dánskych čerpadiel vytiahli aktivisti z mimovládnej organizácie Scanner project. Zaujíma ich, ako sa mohla zahraničná technika ocitnúť na Kryme, keď jej dovoz zakazujú západné sankcie. Kupujúci totiž musí v podobnom prípade písomne uviesť, kde bude zariadenie naištalované.

Podľa firmy Grudfos umožňuje použitie jej čerpadiel na Kryme fakt, že po dovoze zariadenia na územie Ruska sa zahraničné spoločnosti ďalej riadia už len ruskými zákonmi. Firma preto nežiada od svojich klientov, aby písomne potvrdili, že ich produkty nebudú používať na Kryme.

V prípade nedodržania sankcií kontrolujú európske orgány podľa právnikov iba európskeho dodávateľa. Dcérskych spoločností sa to spravidla netýka. A čerpadlá dánskeho výrobcu dodala na Krym práve jeho dcérska spoločnosť.