Úvod Spoločnosť Vojenské lietadlo pri Sliači sa zrútilo pre poruchu motora

Vojenské lietadlo pri Sliači sa zrútilo pre poruchu motora

Foto: archív

Medzi Sliačom a Kováčovou sa v stredu približne o 14:15 h zrútilo cvičné vojenské lietadlo L-39. Obaja členovia posádky, ktorí sa v lietadle nachádzali, prežili. Informoval o tom po rokovaní vlády minister obrany Peter Gajdoš. „Predtým, ako lietadlo havarovalo, bolo vidieť dva padáky. Obaja piloti sa zachránili. Lietadlo bolo nasmerované do neobývaného priestoru,“ povedal Gajdoš. Doplnil, že do priestoru vyrazila letecká pátracia záchranná služba a  aj komisia odboru štátnej správy na riešenie takýchto udalostí.

Nehoda sa stala asi dva kilometre vzdušnou čiarou od kúpeľov Sliač, v poli pri rieke Hron. Očití svedkovia na mieste pre TASR priblížili, že videli, ako v priestore medzi Sliačom a Zvolenom cvičia dve vojenské lietadlá a pri cvičných manévroch sa jedno z nich zrútilo. Dvoch ľudí mala odviezť záchranka. Podľa rezortu obrany je posádke lietadla v súčasnosti poskytovaná zdravotnícka pomoc v jednej z nemocníc.

Na miesto nehody po rokovaní vlády odišiel aj minister obrany spolu s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Danielom Zmekom a veliteľom Vzdušných síl OS SR Ľubomírom Svobodom. Šéf obrany potvrdil, že lietadlo sa bude nahradzovať a výcvik pilotov sa bude musieť riešiť aj niekde inde. „Výcvik týchto pilotov bude zabezpečený,“ uzavrel.

Minister obrany Peter Gajdoš. (Foto: archív)

Príčinou pádu lietadla L-39 bola technická chyba, a to zlyhanie motora. Dvojčlenná posádka nie je v ohrození života. Na brífingu na mieste nehody to uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Piloti sú momentálne v nemocnici, pod lekárskym dohľadom. Ako uviedol veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl SR Ľubomír Svoboda, letci nie sú zranení, musia však ostať v nemocnici určitý čas na pozorovaní.

K udalosti prišlo pri plnení cvičných úloh – vzdušných bojov a pri príprave na pristátie na sliačskom letisku. „Lietadlo už bolo pri pristávacej konfigurácii, malo už vysunutý podvozok a klapky,“ priblížil šéf vojenského letectva. Lietadlo bolo podľa neho vyrobené v roku 1989 a bolo po dvoch generálnych opravách.

Naposledy sa nehoda lietadla L-39 Albatros stala na území Slovenska pred 16 rokmi. Reakcie pilotov v ťažkej situácii ocenil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko. Podľa neho piloti zachovali rozvahu, keď po vysadení motora nasmerovali lietadlo do neobývanej časti územia. “Pokým sa táto nehoda nevyšetrí, sú pozastavené všetky lety tohto typu lietadla,“ uzavrel.