Úvod ZO ZAHRANIČIA Volali ho Červený Dior. Zomrel svetoznámy ruský módny návrhár Slava Zajcev

Volali ho Červený Dior. Zomrel svetoznámy ruský módny návrhár Slava Zajcev

Slava Zajcev (1938 - 2023). Foto: archív

Vo veku 85 rokov zomrel známy ruský módny návrhár Slava Zajcev. Presná príčina smrti nebola uvedená. Zajcev však v posledných rokoch trpel Parkinsonovou chorobou. Podľa ruských médií ho niekoľko hodín pred smrťou previezli s krvácaním do žalúdka do nemocnice v Ščolkove pri Moskve.

Vjačeslav Michajlovič Zajcev bol jedným z najznámejších ruských módnych návrhárov. Počas pôsobenia v Sovietskom zväze ho západná tlač prezývala Červený Dior. Jeho kolekcie sa desaťročia predvádzali na prestížnych módnych prehliadkach po celom svete.

Zajcev navrhoval kostýmy aj pre sovietske a ruské popové hviezdy, krasokorčuliarov i olympijské športové delegácie. Vytváral i kostýmy pre divadelné hry v mnohých moskovských divadlách, muzikály či televízne filmy. V roku 1991 vytvoril návrhy nových uniforiem pre ruskú políciu.

V nultých rokoch 21. storočia Zajcev vytvoril kolekciu oblečenia pre bývalú manželku súčasného ruského prezidenta Ľudmilu Putinovú, ktorú si potom obliekla počas oficiálnej návštševy v Londýne. Zajcev bol držiteľom viacerých sovietskych a ruských štátnych vyznamenaní i titulu Národný umelec Ruska.