Úvod Politika Volebné kampane na sociálnych sieťach majú cez moratórium výnimku

Volebné kampane na sociálnych sieťach majú cez moratórium výnimku

Foto: archív

Rovnako, ako napríklad pri parlamentných voľbách v roku 2016, sa ani teraz pred komunálnymi voľbami nevzťahuje volebné moratórium na neplatené príspevky na sociálnych sieťach. Informoval o tom Denník N.

Oproti minulosti sa teda nič nemení. Pokiaľ kandidát napíše na osobnú stránku alebo profil informáciu k voľbám, nebudú mu hroziť nijaké penále. To isté sa týka bežných používateľov sociálnych sietí.

Netýka sa to už ale takzvaného sponzorovaného obsahu – používateľom sa zobrazí, aj keď neodoberajú novinky danej osoby, firmy alebo inštitúcie. Za ich propagovanie sa platí, označené sú slovom „Sponzorované“ pod názvom stránky alebo menom používateľa, ktorý si reklamný priestor na sieti kúpil.

Počas volebného moratória je zakázané viesť kampaň akýmkoľvek spôsobom. Zverejňovať sa nemôžu pozitívne ani negatívne informácie o kandidátoch. Zákaz platí aj pre volebný deň. Už takmer dva týždne sa nemôžu uverejňovať ani prieskumy verejnej mienky.

Pri internetovej kampani a pre online médiá platí zákaz dopĺňať akékoľvek nové informácie k už uverejneným. Ak sa dva dni pred voľbami stane závažná udalosť v obci či meste a médiá o nej chcú informovať, predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány odporúča, aby sa vyhli rozhovorom so starostom či primátorom, ktorý kandiduje vo voľbách, písala v týchto dňoch agentúra TASR.

Podľa Bárányho nemožno očakávať, že sa z internetovej stránky subjektu, ktorý legálne vedie volebnú kampaň, odstráni politická reklama 48 hodín pred voľbami. Počas moratória by sa tiež nemali objavovať na weboch politické reklamné bannery. Obmedzenie sa vzťahuje i na posielanie volebných e-mailov.

Komunálne voľby sa uskutočnia 10. novembra. Pokiaľ by došlo k porušeniu volebného moratória, nehrozia len sankcie, ale v krajnom prípade i zneplatnenie celých výsledkov volieb. Rozhodnúť by o tom ale musel Ústavný súd SR, dodal Bárány podľa TASR.