Úvod Auto - moto Volkswagen sa uberizuje: zakladá divíziu pre zdieľanie áut

Volkswagen sa uberizuje: zakladá divíziu pre zdieľanie áut

Foto: archív

Automobilka Volkswagen založila novú divíziu, ktorá má pod značkou Moia konkurovať spoločnostiam typu Uber a ponúknuť moderné spôsoby prepravy ako je prenajímanie áut, spolujazda alebo carsharing, teda zdieľanie auta. Tieto služby budú ušité na mieru individuálnym potrebám zákazníka, dostupné cez webové aplikácie a šetrné k životnému prostrediu.

Volkswagen má s novou značkou veľké plány. Očakáva, že Moia do niekoľkých rokov docieli miliardového obratu v eurách a do roku 2025 sa má začať významnou mierou podieľať na celkovom obrate koncernu. S týmto zámerom firma odlákala konkurenčnému Daimleru úspešného manažéra Roberta Henricha, ktorý už vybudoval carsharingovou službu car2go. Od januára 2017 sa stane prevádzkovým riaditeľom divízie Moia.

Moia bude mať sídlo v Berlíne, spočiatku zamestná 50 ľudí, do konca roka 2017 potom zhruba 200. Najprv bude využívať existujúce elektrické modely materskej firmy, v pláne je výroba jej vlastných vozidiel. „Staviame na komplexných dopravných riešeniach, ktoré zefektívnia osobnú a verejnú dopravu,“ uviedol šéf divízie, Ole Harms.