Úvod Auto - moto Volvo už nebude do nových modelov montovať naftové motory

Volvo už nebude do nových modelov montovať naftové motory

Foto: archív

Zánik dieselových motorov v Európe, na ich hlavnom trhu, sa blíži rýchlejšie, ako sa čakalo. Najnovšie švédska automobilka Volvo vyhlásila, že naftový motor už nebude montovať do novej generácie sedanu S60. Ten sa tak stane prvým modelom Volvo bez naftového variantu. Aj japonské automobilky Toyota Motor a Nissan Motor sa rozhodli postupne vyradiť dieselové modely z výroby pre klesajúci dopyt.

Volvo však aj v minulom roku zaznamenalo rast predaja dieselov v Európe, a to až o 70 percent. „Naša budúcnosť je elektrická a nebudeme ďalej vyvíjať novú generáciu dieselových motorov,“ uviedol napriek tomu generálny riaditeľ Volva Hakan Samuelsson. Dodal, že automobilka bude postupne vyraďovať autá so spaľovacími motormi a chce smerovať k úplnej elektrifikácii.

Dopyt spotrebiteľov po dieselových vozidlách klesol po vypuknutí emisného škandálu nemeckého koncernu Volkswagen (VW) v septembri 2015. Nemecké firmy sľúbili nové technológie, ktoré povedú k redukcii exhalátov.

Foto: archív

Nadnárodný koncern Fiat Chrysler Automobiles zase oznámil, že po roku 2022 prestane ponúkať dieselové verzie svojich značiek Alfa Romeo, Fiat, Jeep a Maserati. Generálny riaditeľ Sergio Marchionne uviedol, že považuje hybridné vozidlá za spôsob zníženia emisií a neráta už s predajom dieselov.

Približne 44 percent vozidiel predaných v západnej Európe v minulom roku malo dieselové motory. To je podľa Európskeho združenia výrobcov automobilov pokles v porovnaní s 56 percentami v roku 2011.

Automobilku Volvo vlastní čínska spoločnosť Zhejiang Geely Holding Group, ktorá už oznámila, že má v pláne ponúkať iba hybridné alebo úplné elektrické motory pri každom novom modeli od roku 2019. V domovskej krajine Volva, vo Švédsku, budú môcť radnice zakázať vjazd starším dieselovým vozidlám do niektorých oblastí od roku 2020. Aj iné európske mestá, napríklad Paríž, majú podobné plány.