Úvod Politika Vplyv Moskvy stúpa. Nahradí Rusko USA na Blízkom východe?

Vplyv Moskvy stúpa. Nahradí Rusko USA na Blízkom východe?

Foto: archív

Návšteva saudskoarabského kráľa Salmána bin Abd al-Azíza v Rusku podľa viacerých analytikov otvára novú kapitolu vo vzťahoch Moskvy a Rijádu. S návratom Ruska do blízkovýchodného priestoru sa obe regionálne mocnosti prirodzene stávajú rivalmi v otázkach Sýrie, ropy či Iránu.

Nezhody sa vyostrili najmä po udalostiach tzv. arabskej jari, keď Saudská Arábia podporovala zmenu režimov v krajinách, spolupracujúcich s Moskvou: v Egypte, Líbyi či Sýrii. V sýrskom konflikte sa monarchia postavila na stranu povstalcov a začala ich vyzbrojovať.

Saudský kráľ sa na návštevu Ruska chystal od januára 2015. Cesta sa však niekoľkokrát odložila. Analytici sa preto teraz zamýšľajú, čo ho na náhlu návštevu motivovalo. Rozhodnutie Rijádu rokovať s Moskvou pravdepodobne súvisí s dlhodobými kalkuláciami blízkovýchodného kráľovstva, i keď na cestu mohli saudskoarabského kráľa motivovať vnútorné mocenské hry.

Predpokladá sa, že ďalším monarchom bude syn kráľa Salmána Mohamed. Neveľmi úspešná vojna v Jemene a blokáda Kataru jeho pozície zhoršujú a skepticky pôsobí aj program hospodárskej transformácie krajiny. Kráľ pravdepodobne hľadá medzinárodnú podporu na odovzdanie moci Mohamedovi a Rusko s rastúcim politickým vplyvom na Blízkom východe môže byť pre tento plán kľúčové.

Foto: archív
Foto: archív

Pre Rijád nastáva nebezpečná nerovnováha v regióne, keďže Spojené štáty tam obmedzujú svoju prítomnosť a Irán posilňuje svoj vplyv. Rusko by mohlo zaplniť priestor po USA a zároveň je pragmatické, a tak by sa nepokúšalo stať mocenským arbitrom, ktorým bol kedysi Washington.

Moskva sa však podľa všetkého obáva možných záväzkov. Saudská Arábia sa ju totiž už predtým snažila podplatiť, aby prestala podporovať sýrskeho prezidenta Bašára Asada výmenou za lukratívne energetické zmluvy. Okrem toho rokovania v posledných dvoch rokoch vyústili do mnohých sľubov, ale len minimálnej konkrétnej spolupráce.

V roku 2015 sa Rijád napríklad zaviazal investovať v Rusku 10 miliárd dolárov, zatiaľ však ostalo len pri plánoch. Ani množstvo dohôd v energetickom a vojenskom sektore nevyústilo do konkrétnych kontraktov. Riaditeľ ruskej zbrojnej firmy Rostec sa minulý rok vyjadril, že saudské sľuby nevedú k samotným zmluvám a predstavujú skôr politickú páku.

Foto: archív
Foto: archív