Úvod Kultúra Vrah Johna Lennona zostáva vo väzení

Vrah Johna Lennona zostáva vo väzení

John Lennon. (Foto: archív)

Vrah legendárneho anglického hudobníka Johna Lennona sa ani po takmer 36 rokoch vo väzení nedostane na slobodu. Komisia pre podmienečné prepúšťanie mu už po deviaty raz zamietla žiadosť o podmienečné prepustenie. Jej členovia rozhodli, že povaha zločinu, ktorý Mark David Chapman spáchal, prevážila všetky možné priaznivé faktory.

„Na základe nášho rozhovoru a po posúdení vašich záznamov sme zistili, že prepustenie by bolo nezlučiteľné s blahom spoločnosti. Prepustenie by mohlo v očiach spoločnosti znížiť význam závažnosti vami spáchaného zločinu, ako aj oslabiť rešpekt k zákonu,“ uviedli členovia komisie v stanovisku.

Dnes už 61-ročný Mark Chapman zostane po vyhlásení verdiktu minimálne ďalšie dva roky vo väzení s najvyšším stupňom stráženia. Trest si odpykáva v zariadení v Erie County pri Buffale v štáte New York. Ďalšiu žiadosť o podmienečné prepustenie si bude môcť podať v auguste 2018.

Brána bytového komplexu neďaleko newyorského Central Parku, v ktorej vrah zastrelil Johna Lennona. (Foto: Pavel Kapusta)
Brána bytového komplexu neďaleko newyorského Central Parku, v ktorej Mark Chapman zastrelil Johna Lennona. (Foto: Pavel Kapusta)