Úvod Spoločnosť Vraha Braňa Baluchu súd oslobodil. Som obeťou rasizmu, tvrdí Ind

Vraha Braňa Baluchu súd oslobodil. Som obeťou rasizmu, tvrdí Ind

Miesto vraždy v centre Bratislavy. (Foto: Pavel Kapusta)

Senát Okresného súdu Bratislava I oslobodil Inda Nishita Timothyho spod obžaloby Krajskej prokuratúry v Bratislave. Obžalovaný bol z vraždy a ublíženia na zdraví. Incident slovenského občana pôvodom z Indie s dvoma mužmi sa odohral pred rokom v centre Bratislavy. Pôvodne mal senát vyniesť verdikt už minulý pondelok (8. 10). Predseda senátu náhle ochorel a náhradný sudca odročil pojednávanie o týždeň.

„Rozhodovanie súdu nebolo ľahké a jednoduché. V skutkových otázkach, kde existujú pochybnosti, ich musí súd vyhodnotiť v prospech obžalovaného. Je potrebné zdôrazniť, že predseda senátu nikdy nemôže prihliadať na informácie, ktoré zaznejú v médiach. Názory verejnosti sa nemôžu premietnuť do rozhodovania súdu.

V danej trestnej veci bolo vykonané rozsiahle dokazovanie,“ povedal predseda trojčlenného senátu v zdôvodnení rozsudku. Poukázal pritom na nahrávky z kamerového systému z Veľvyslanectva SRN. Súd dospel k záveru, že skutok napĺňa atribúty nutnej obrany v zmysle Trestného zákona.

Vrah Nishit Timothy. (Foto: archív)

Ak mal Nishit Timothy pri sebe nože, nemôže mu to podľa súdu priťažovať. „Skutočnosť, že obžalovaný ich použil na svoju obranu svedčia viaceré dôkazy a najmä kamerový záznam,“ uviedol ďalej predseda senátu. Brániaca sa oosba nemusí zvoliť najmiernejší spôsob obrany, dodal okrem iného sudca. „Boli to poškodení, ktorí vyprovokovali konflikt a značne agresívne napádali obžalovaného,“ doplnil.

Útok poškodených na Nishita pokračoval aj potom, čo sa vraj snažil konflikt upokojiť. „Je zrejmé, že obžalovaný bol napadnutý. Úplne prvotným bol verbálny útok na jeho osobu. Súd sa na druhej strane nestotožňuje s tým, že išlo o rasovo motivovaný útok,“ pokračoval ďalej sudca v odôvodnení rozsudku. Ako poškodení, tak aj obžalovaný boli pod značným vplyvom alkoholu. Obžalovaný sa mohol obávať nielen o svoje zdravie, ale aj o svoj život, zdôraznil ďalej predseda senátu.

Rozsudok nie je právoplatný. Dozorujúci prokurátor Michal Šúrek podal dovolanie. O ňom bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave. Prokurátor si stojí za pôvodnou obžalobou a nemieni ju prekvalifikovať. Pozostalí, teda poškodení podali odvolanie vo veci odškodného. Sudca zároveň vydal príkaz na okamžité prepustenie Nishita Timothyho z väzby, proti ktorému nie je prípustný opravný prostriedok. Inda po vykonaní administratívnych úkonov – lekárskej prehliadke a odovzdaní osobných vecí, okamžite prespustili na slobodu.

Obeť vraždy – Braňo Balucha. (Foto: archív)

Záverečné reči v kauze odzneli v stredu (3. 10). „Žalované skutky sú trestnými činmi,“ uviedol vtedy okrem iného dozorujúci prokurátor. Obžalovaný pravidelne chodil do mesta vyzbrojený dvoma nožmi a boxermi. Prokurátor požiadal o uloženie trestu v prípade odsúdenia na spodnej hranici, ktorá je od 15 do 25 rokov so stredným stupňom stráženia. V prípade vyššieho trestu ho navrhol zaradiť do ústavu s maximálnym stupňom stráženia.

„Išlo o nutnú obranu najskôr proti trom a potom dvom osobám. Išlo o agresívnych útočníkov, ktorí v noci napadli Nishita Timothyho,” tvrdil okrem iného obhajca obžalovaného. Navrhol svojho klienta oslobodiť spod obžaloby. „Som smutný z toho tragického večera. Nebol som útočníkom, bol som to ja, ktorý bol napadnutý troma agresívnymi útočníkmi,“ uviedol vo svojom záverečnom návrhu Nishit Timothy Zdôraznil, že na neho poškodení vykrikovali rasistické heslá. Po úderoch sa začal brániť. „Ja som obeťou rasovo motivovaného útoku.“

Hádka pre taxík sa odohrala počas noci vlani na jeseň, pred viac ako rokom v centre Bratislavy, v blízkosti veľvyslanectva SRN. Slovák pôvodom z Indie použil nôž proti 37-ročnému Bratislavčanovi Braňovi Baluchovi, ktorý následkom rezného poranenia podľahol. Ďalšiemu poškodenému vtedy spôsobil rezné poranenia. Incidentu predchádzal verbálny konflikt. V minulosti mal byť Ind údajne verbálne napádaný pre svoj pôvod z cudziny. Útoky však na polícii neohlásil.