Úvod Politika Vratko z kapely Iné Kafe: Kto reprezentuje “slušné Slovensko?” 

Vratko z kapely Iné Kafe: Kto reprezentuje “slušné Slovensko?” 

Líder formácie Iné Kafe Vratko Rohoň. (Foto: archív)

K politickému dianiu na domácej scéne sa v poslednom čase vyjadrovalo viacero slovenských umelcov. Išlo prevažne o názorovo jednofarebné, politicky angažované výstupy v médiách a na sociálnych sieťach a vystúpenia na verejných protestoch proti súčasnej vládnej moci a v prospech pravicovo-liberálnej parlamentnej opozície.

Odlišný postoj k masívne medializovanej kampani “Za slušné Slovensko” zaujal frontman pop punkovej slovenskej kapely Iné Kafe Vratko Rohoň, ktorý je občianskym povolaním pilot civilných dopravných lietadiel. Vo svojom facebookovom profile konštatoval, že všetci dnes bojujú za slušné Slovensko a vyzývajú ísť do ulíc. Vzápätí sa však opýtal, za koho má v uliciach bojovať.

“Kto reprezentuje ‘slušné Slovensko’? Aká je alternatíva? Kto nahradí tých, ktorí by eventuálne padli? Prepáčte, ale ja na druhej strane barikády vidím stále iba chamtivú, hysterickú opozíciu bažiacu po moci a po vlastných Vadaloch a Bašternákoch. Opozíciu bez akéhokoľvek konceptu a osobnosti, ktorá by niečo viedla alebo reprezentovala.

Reprodukcia: Facebook

Reprezentujú tak akurát vlastné záujmy, ‘Slušné Slovensko’ za tým určite nebude. Ani sa mi nechce menovať tých šašov,” napísal Vratko Rohoň v statuse, ktorý sa masovo šíri na sociálnej sieti a vyvolal obrovskú odozvu. Drvivá väčšina reagujúcich vyjadruje so spevákovými slovami súhlasné stanoviská.

Líder skupiny Iné Kafe adresoval tvrdé slová aj Andrejovi Kiskovi: “A prezident? Ten spomínal rok 1989. Ten rok si veľmi dobre pamätám, vtedy som v uliciach bol. A bojoval proti zlu. Zlu ktorého on sám bol súčasťou. Ako predseda Socialistického zväzu mládeže. A syn podpredsedu Okresného národného výboru v Poprade. Dnes lieta lietadlom ako JR Ewing domov. Akurát za štátne”.

Na záver statusu Vratko Rohoň vyjadril pohoršenie nad všadeprítomnou falošnou propagandou. “Je mi na vracanie, ako sa zasa obcuje s pravdou a zneužívajú sa emócie ľudí zo smrti dvoch mladých ľudí. Prečo nevyjdú davy, keď feťák zabije pre 20 eur babku, ktorá bola nevinná a celý život pracovala? O čo menej je jej život ako život Kuciaka? Davy nevyjdú, lebo to nemá kto rozhecovať. A prečo? Lebo z toho nič nevytlčie. Postavte konečne niekoho, kto bude na úrovni a do tých ulíc pôjdem veľmi rád. Zatiaľ mi s tým len akurát tak leziete na nervy,” zakončil kritické úvahy spevák.

Vratko Rohoň ako pilot Boeingu 747. (Foto: archív)