Úvod Politika Vražda Kuciaka stála 70-tisíc, objednávateľka sa má poznať s Kočnerom aj Sulíkom

Vražda Kuciaka stála 70-tisíc, objednávateľka sa má poznať s Kočnerom aj Sulíkom

Na snímke polícia odvádza údajnú objednávateľku vraždy Alenu Zs. (Foto: archív)

Za vraždu novinára Jána Kuciaka zaplatil objednávateľ minimálne 70-tisíc eur. V hotovosti to bolo 50-tisíc eur, ďalších 20-tisíc eur bolo odpustenie dlhu. Objednávku mala vyplatiť obvinená Alena Zs. Odkiaľ dostala zákazku, polícia ďalej rieši. Objednávka bola iba na Kuciaka, jeho snúbenica Martina Kušnírová bola len náhodná obeť. Informovalo o tom vedenie Generálnej prokuratúry SR a polície na spoločnej tlačovej konferencii.

Podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára bola len v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Podľa informácie dozorujúceho prokurátora suma 20-tisíc eur s Kušnírovou nesúvisela, malo ísť o starší dlh. „Sprostredkovateľ dlžil objednávateľke 20-tisíc,” potvrdil.

Z dvojnásobnej úkladnej vraždy sú obvinené štyri osoby – Alena Zs., Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A. „Objednávateľ je osoba s iniciálkami A. Zs., strelec osoba s iniciálkami T. Sz., vodič alebo teda pomocník osoba s iniciálkami M. M. a sprostredkovateľ osoba s iniciálkami Z. A.,“ konkretizoval prokurátor. Od koho prišla zákazka pre Alenu Zs., polícia ešte nevie.

„Kam to povedie, aký bude výsledok, je predčasné hovoriť. Je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že Alena Zs. vyplatila peniaze, ale je otázka, odkiaľ ich mala,“ uviedol prokurátor. Polícia 44-ročnú ženu zadržala v piatok v Komárne, večer ju previezli do Nitry. Podľa obyvateľov tlmočila aj pre podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý sa s ňou mal dobre poznať, ale vraj aj pre Richarda Sulíka.

Tlačovka generálneho prokurátora a vedenia polície. (Foto: archív)

Jeden z obvinených, Zoltán A., má podľa neho spolupracovať s políciou. „Obvinený si vyhodnotil rozsah dôkazov proti nemu a rozhodol sa akceptovať situáciu, v ktorej sa ocitol a tak bol ústretovejší k orgánom činným v trestnom konaní,“ spresnil dozorujúci prokurátor.

Riaditeľ Národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian potvrdil, že zaistili zbrane, autá a mobil, ktorý páchatelia použili. Rovnako zaistili náboj s individuálnymi zhodami po zásobníku použitom pri vražde. “Záznamník sa zhoduje so zbraňou, ktorá bola použitá pri vražde, vražednú zbraň však nemáme,“ spresnil policajný prezident Milan Lučanský.

Čižnár predpokladá, že kauza bude mať úspešný koniec, žiada pokoj pre prácu polície a prokuratúry. „Dôkazy, ktoré sú, sú podľa môjho názoru, veľmi, veľmi silné. Myslím si, že je veľký predpoklad, že táto kauza sa dotiahne do úspešného konca.

Budete priebežne informovaní do takej miery, aby sa neohrozilo vyšetrovanie. Nechcite detaily,“ vyhlásil Čižnár a vyzval politikov, aby z prípadu nevytĺkali politický kapitál. Generálny prokurátor zároveň potvrdil, že môže prísť k obvineniu ďalších osôb.

Foto: archív