Úvod ZO ZAHRANIČIA Vučič bude bojkotovať samit krajín EÚ a západného Balkánu

Vučič bude bojkotovať samit krajín EÚ a západného Balkánu

Aleksandar Vučič. (Foto: archív)

Srbský prezident Aleksandar Vučič sa pre spor s kosovskou vládou rozhodol bojkotovať plánovaný samit krajín EÚ a západného Balkánu, ktorý sa má uskutočniť 6. decembra v albánskej Tirane. Vučič svoje rozhodnutie nezúčastniť sa na schôdzke oznámil v rozhovore pre srbskú televíziu Pink.

Vučič vyjadril pobúrenie nad tým, že kosovský premiér Albin Kurti si za kosovského ministra pre etnické skupiny vybral namiesto osoby úzko spojenej so srbskou vládnucou stranou umierneného kosovsko-srbského politika.

Uvedený ministerský post zvyčajne zastáva člen politickej strany srbskej menšiny v Kosove nazvanej Srpska lista, ktorá svoju politiku úzko koordinuje s Vučičovou vládou v Belehrade. Kurti si však teraz vybral Nenada Rašiča, člena umiernenej Progresívnej demokratickej strany, ktorú nekontroluje vláda v Belehrade.

Vučič ďalej v rozhovore uviedol, že vymenovanie Rašiča za ministra pre etnické skupiny podľa neho ukazuje, že kosovská vláda „chce, aby boli Srbi vyhnaní z Kosova“. Obyvateľstvo Kosova tvoria najmä etnickí Albánci, no žijú tam aj etnické srbské komunity, ako aj Bosniaci, Turci a Rómovia. Belehrad odmieta uznať nezávislosťod Srbska vyhlásenú v roku 2008 a pokladá ho za súčasť Srbska.