Úvod ZO ZAHRANIČIA Vučič: Čiastočné zrušenie cla je trik pred Kurtiho cestou do Washingtonu

Vučič: Čiastočné zrušenie cla je trik pred Kurtiho cestou do Washingtonu

Aleksandar Vučič. (Foto: archív)

Rozhodnutie Kosova o čiastočnom zrušení stopercentného cla na tovar dovážaný zo Srbska uvítala Európska únia. Nie však Spojené štáty, ktoré chcú, aby sa colná sadzba úplne zrušila. Kosovský premiér Albin Kurti oznámil, že opatrenie nadobudne účinnosť 15. marca a bude sa vzťahovať iba na suroviny dovážané zo susedného Srbska.

Kurti za to žiada, aby Srbsko prestalo brzdiť úsilie Kosova o uznanie za nezávislý štát a aby zrušilo obmedzenia týkajúce sa kosovských výrobkov a služieb. Ak Srbsko vyhovie, Kosovo zruší stopercentné clo na všetok srbský tovar.

Ide o polovičaté“ opatrenie, uviedol veľvyslanec USA v Nemecku Richard Grenell, ktorý je osobitným vyslancom prezidenta USA pre mierové rokovania Srbska a Kosova. Nedávno ho vymenovali aj za úradujúceho riaditeľa amerických spravodajských služieb.

Tento krok by mohol mať pozitívny vplyv na obnovenie regionálneho obchodu a mohol by otvoriť priestor na obnovenie dialógu medzi Belehradom a Prištinou, čomu by pomohla aj Európska únia,“ uvádza sa vo vyhlásení EÚ.

Srbský prezident Aleksandar Vučič označil Kurtiho krok za trik načasovaný pred plánovanou cestou do Washingtonu a ďalšími medzinárodnými stretnutiami v nasledujúcich týždňoch.Americký veľvyslanec Grenell má úplnú pravdu. A to, čo tu vidíme, je ďalší pokus o podvod, konštatoval. Ku kampani Srbska proti medzinárodnému uznaniu Kosova sa nevyjadril.

Stopercentná colná sadzba na srbský a bosniansky tovar bola uvalená v novembri 2018. Tento krok viedol k prerušeniu rozhovorov medzi Srbskom a Kosovom o normalizácii vzťahov, ktoré sa začali v roku 2011. Kosovo vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť, ktorú však Srbsko odvtedy neuznáva podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Slovenska.