Úvod Politika Vučič poďakoval Putinovi za tanky a dalšie obrnené vozidlá

Vučič poďakoval Putinovi za tanky a dalšie obrnené vozidlá

Foto: archív

Srbský prezident Aleksandar Vučič poďakoval Vladimirovi Putinovi za dary v podobe tankov a iných obrnených vozidiel. „Je teraz v móde, hovoriť zle o Putinovi, avšak ja budem staromódny a poviem: ‘Ďakujem Vám, prezident Putin’. Neplatili sme za ne. Dostali sme ich do daru a je dôležité, aby to naši občania vedeli,“ zdôraznil Vučič počas prehliadky desiatich obrnených obojživelných prieskumných vozidiel typu BRDM-2, ktoré Srbsku darovala Moskva.

Susedné Rumunsko ruskú zásielku obrnených vozidiel do Srbska zablokovalo, keď jej neudelilo povolenie na tranzit po Dunaji. Bukurešť tento krok obhajovala odkazom na medzinárodné sankcie, ktorým Rusko čelí pre konflikt na Ukrajine. Moskva nakoniec vojenskú techniku do Srbska dopravila nákladnými lietadlami.

„Pre nás je najdôležitejšie, že sa nám podarilo dopraviť vozidlá do Srbska,“ povedal Vučič. „Akou cestou dorazili, je naša vec.“ Srbská armáda už od Ruska dostala šesť použitých stíhačiek MiG-29 a tento rok očakáva dodávku bojových a transportných vrtuľníkov.

Belehrad je de facto jediným súčasným spojencom Moskvy na Balkáne. Okrem neho si Rusko vplyv udržiava už len v Republike srbskej, ktorá je jednou z dvoch entít Bosny a Hercegoviny. Zo štátov bývalej Juhoslávie sú Slovinsko, Chorvátsko a Čierna Hora členmi NATO, zatiaľ čo Severné Macedónsko doň vstúpi v najbližšom čase.

Ruský veľvyslanec Alexander Bocan-Charčenko uviedol, že Moskva bude Belehrad podporovať aj naďalej. „Rusko je a vždy bude pripravené na vojenskú a technickú spoluprácu so Srbskom,“ povedal s tým, že obe krajiny budú „pokračovať v tomto smere“.