Úvod Politika Vučič požiada Putina o pomoc pri riešení napätej situácie s Kosovom

Vučič požiada Putina o pomoc pri riešení napätej situácie s Kosovom

Foto: archív

V Srbsku sa začalo spoločné rusko-srbské vojenské cvičenie BARS-2018. Informovala o tom rozhlasová stanica Echo Moskvy. Podľa ruského ministerstva obrany sa na cvičení zúčastnia posádky lietadiel MiG-29 a vrtuľníkov Mi-8.

Rezort dodal, že na manévroch sa zúčastní do desať kusov bojovej techniky a ich hlavnou úlohou je nácvik zadržiavania vzdušných cieľov a výcvik vzdušného boja a prvkov pilotáže. Spoločné rusko-srbské posádky budú nacvičovať aj taktické údery na pozemné ciele a výsadky. Cvičenie by malo trvať päť dní.

Echo Moskvy dodalo, že zatiaľ nie je jasné, či cvičenie súvisí so vznikom napätej situácie v Kosove, keď asi 60 ozbrojených príslušníkov kosovského policajného útvaru osobitého určenia 29. seprembra vtrhlo na sever Kosova – obývaného prevažne Srbmi -, kde sprevádzali demonštratívnu návštevu kosovského prezidenta Hashima Thaciho v oblasti jazera Gazivode.

K ozbrojenej provokácii albánskych separatistov a ich vodcu prišlo v situácii, keď jednotky NATO, ktoré pôsobia pod skratkou KFOR (Kosovo Force), prejavili absolútnu nečinnosť a neschopnosť abezpečiť plnenie bruselských dohôd Belehradu a Prištiny o normalizácii situácie v Kosove.

Ruskí vojaci v Srbsku. (Foto: archív)

Podľa týchto dohôd nemôžu ozbrojení albánski separatisti vstupovať do srbských municipalít bez predchádzajúceho súhlasu KFOR a príslušnej srbskej municipality. Vzhľadom na to, že priehrada Gazivode leží v katastri srbskej municipality Zubin Potok, je integrovaná do celoštátneho srbského energetického systému a jej obsluhu zabezpečuje srbský personál, prišlo v tomto prípade nielen k zjavnej provokácii, ale aj k flagrantnému porušeniu bruselských dohôd.

Srbský prezident Alexander Vučič adresoval šéfovi NATO Jensovi Stoltenbergovi ostrý protest, v ktorom odsúdil nečinnosť jednotiek KFOR a ich neschopnosť zabrániť protiprávnemu konaniu Prištiny. Z tohto dôvodu tiež uviedol armádu do stavu najvyššej bojovej pohotovosti. Minister vnútra Nebojša Stefanovič urobil to isté v prípade srbskej polície.

O najnovšom vývoji situácie bude Vučič v Moskve rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Vučič vyhlásil, že Putina chce požiadať, aby Srbsku pomohol pri riešení problémov s Kosovom. Putinov hovorca Dmitrij Peskov uviedol, že hovoriť o pomoci Belehradu zo strany Moskvy je zatiaľ predčasné.