Yellowstonský národný park je známy svojimi gejzírmi či termálnymi prameňmi, dokazujúcimi geologické procesy prebiehajúce pod zemským povrchom. Takéto prejavy nepokoja nás zvyčajne fascinujú. Najnovšie vznikajúce pukliny v zemi však vzbudzujú v Američanoch opačné reakcie a vyvolávajú strach zo silnejúceho supervulkánu.

Puklina v zemskej kôre
V časti Yellowstonu na severe amerického štátu Wyoming sa objavila puklina v zemskej kôre dlhá takmer 700 metrov, v niektorých miestach dosahujúca šírku až 45 metrov.

V TEJTO OBLASTI HROZÍ SUPERERUPCIA, ČO ZNAMENÁ, ŽE BY SOPKA MOHLA VYVRHNÚŤ AŽ TISÍC KUBICKÝCH KILOMETROV HORÚCEHO MATERIÁLU.

Posledný výbuch v oblasti Yellowstonu pred 640-tisíc rokmi zasypal oblasť porovnateľnú s polovicou dnešnej rozlohy USA jeden meter vysokou vrstvou popola. Výrazné zmeny nastali aj v atmosfére, keďže citeľne poklesla teplota.

Podľa vedeckých štúdií z posledných rokov sa povrch yellowstonského krátera nadúva a v podzemí sa hromadí magma. Vystrašení Američania rozmýšľajú, na aké bezpečné miesto sa v prípade ohrozenia utiahnuť.

Foto: archív
Foto: archív

Bezpečnostné riziko
Juhoafrické webové stránky Praag uviedli, že Africký národný kongres dostal ponuku 10 miliárd dolárov ročne počas desiatich rokov na výstavbu dočasného bývania pre Američanov v prípade erupcie yellowstonskej sopky.

PRESÍDLENIE TAKÉHO OBROVSKÉHO MNOŽSTVA AMERIČANOV DO JUHOAFRICKEJ REPUBLIKY BY VŠAK MOHLO KRAJINU DRAMATICKY ZMENIŤ.

„Milióny bielych Američanov v Južnej Afrike by predstavovali riziko pre čiernu národnú kultúrnu identitu,“ vraví hovorca ministerstva zahraničných vecí JAR Dr. Siph Matwetwe.

„Máme svoje vlastné problémy. Hoci by sme vedeli poskytnúť núdzové bývanie aj dostatočnú infraštruktúru, destabilizovalo by to krajinu a mohlo by nás to dokonca priviesť späť k apartheidu.“

Vedci však nebijú na poplach. Ako informujú noviny The Huffington Post, Americká geologická služba zatiaľ nepotvrdila spojitosť vytvárajúcej sa pukliny s neďalekou sopkou. Pravdepodobne teda ide len o prejav bežnej geologickej činnosti Zeme.

Navyše tu nezaznamenali nijakú výraznú seizmickú aktivitu. Tá sa tu prejavuje spravidla stále a pohybuje sa na úrovni zhruba dvoch stupňov Richterovej stupnice. Vedci by na zvýšenú aktivitu upozorňovali, keby sa priblížila k piatim stupňom.

Reprodukcia: archív
Reprodukcia: archív