Úvod Politika Výbor rozhodol o Ficovej praxi. Podmienky splnil

Výbor rozhodol o Ficovej praxi. Podmienky splnil

Robert Fico. (Foto: archív)

Predseda Smeru-SD Robert Fico spĺňa predpoklady na výkon funkcie sudcu Ústavného súdu SR. Rozhodol o tom parlamentný ústavnoprávny výbor, čím odobril Ficovu kandidatúru na ústavného sudcu. Za hlasovalo sedem poslancov, proti boli šiesti.

O expremiérovi hlasoval výbor opätovne preto, že pôvodne neprijal uznesenie. Plénum Národnej rady SR bude tak vyberať 18 kandidátov na ústavných sudcov z celkového počtu 39, 40. uchádzačka Lucia Kurilovská kandidatúru stiahla.

Výbor hovoril o Ficovej právnickej praxi, ktorú opozícia spochybňovala. Expremiér dodal viaceré materiály, ktoré majú dokazovať jeho 15-ročnú právnickú prax. Opozícii sa naďalej zdali problematické.

Rozhodujúci hlas vo výbore mala Irén Sárközyová zo strany Most-Híd, ktorá nahradila Petra Kresáka. Ten tiež kandiduje a nechcel sa zúčastňovať na rozhodovaní o kandidátoch. To však spôsobilo rovnosť hlasov opozície a koalície, čo viedlo pôvodne k neprijatiu uznesenia k Ficovej kandidatúre.

Foto: archív

Sárközy vo výbore zdôrazňovala, že hlasuje iba o tom, či Fico spĺňa predpoklady, teda či má 40 rokov, právnické vzdelanie a 15-ročnú právnickú prax. Dodala, že jej hlasovanie vo výbore neznamená podporu Ficovi v samotnej voľbe v pléne. „Rozhodujem sa podľa toho, čo je na papieri,“ podotkla.

Ondrej Dostál z klubu SaS upozornil napríklad na to, že expremiér bol na vojenčine, čo sa podľa neho nedá zarátať do právnickej praxe. „Je zjavné, že Robert Fico nemá 15 rokov právnickej praxe,“ vyhlásil.

Sárközy reagovala, že aj ona má pochybnosti pri niektorých záležitostiach. „Ale ak človek na katedre napíše, že potrebovali také vzdelanie, tak sa budem riadiť podľa toho, čo mám na papieri,“ uviedla poslankyňa. Fica sa zastal predseda výboru Róbert Madej zo Smeru-SD. Opozícia podľa neho takto nespochybňovala prax u iných kandidátov. „Šikanujete tu jedného kandidáta,“ vyčítal opozícii.