Úvod Ekonomika Vymiznú jednocentové a dvojcentové mince

Vymiznú jednocentové a dvojcentové mince

Foto: archív

Jednocentové a dvojcentové mince postupne odľahčia peňaženky Slovákov. S návrhom prišiel Zväz obchodu SR, ktorý ho odôvodnil najmä aktuálnymi problémami sektoru obchodu s používaním týchto mincí.

Konzultoval ho s Národnou bankou Slovenska, ktorá k veci zaujala súhlasné stanovisko. Takéto obmedzenie v súčasnosti platí vo viacerých krajinách platiacich eurom vrátane Holandska či Talianska a skúsenosť malo pred 15 rokmi aj Slovensko. V tom čase išlo o zrušenie 10- a 20- haliernikov.

Podľa slov viceprezidenta Zväzu obchod SR Pavla Konštiaka by malo obmedzenie prínos ako pre obchodníkov, tak i pre zákazníkov. „Máme nedostatok pracovných síl a aj kvôli používaniu jednocentových a dvojcentových mincí sa pri pokladniach tvoria dlhé rady, ktoré zdržujú celý proces nákupu,“ objasňuje Konštiak.

Tento krok by podľa jeho slov pomohol obchodníkom, ktorí by nemuseli prežívať večery počítaním a balením mincí, a tiež zákazníkom, ktorým by sa uvoľnilo miesto v peňaženkách. Národná banka Slovenska je podľa slov Konštiaka v tomto smere ústretová a ďalším krokom je, aby na to pristúpilo ministerstvo financií.

Rezort však vidí aj kladnú stránku veci. „Obmedzenie používania jedno a dvojcentových mincí v hotovostnom peňažnom obehu by mohlo priniesť racionalizáciu peňažného obehu nielen pre Národnú banku Slovenska, ale aj pre ostatných účastníkov hotovostného peňažného obehu,“ uviedla hovorkyňa rezortu financií, Alexandra Gogová.

Ak by prišlo k obmedzeniu používania týchto mincí, pravdepodobne by sa automaticky začali vynárať otázky aj o úplnom zrušení a vyradení mincí z obehu. Je teda možné, že postupne by prišlo k podobnej situácii, ako v prípade 10 a 20 haliernikov. Takýto krok by však musel byť schválený na európskej úrovni.