Úvod Turistika Vynovený gejzír v Herľanoch bude striekať vyššie

Vynovený gejzír v Herľanoch bude striekať vyššie

Foto: archív

Obec Herľany v Košickom kraji si od vynoveného gejzíru sľubuje rozvoj turizmu. Gejzír, ktorý je podľa starostky obce Jany Tóthovej starý viac ako 140 rokov, prešiel v minulom roku kompletnou rekonštrukciou. Prejavilo sa to najmä na kvalite erupcie.

Vynoviť ho dala technická univerzita, keďže sa nachádza na jej pozemku. Z Environmentálneho fondu na rekonštrukciu získala vyše 183-tisíc eur, ďalšie zdroje predstavovali približne 9 600 eur. Vrt sa im podarilo dať do pôvodného stavu.

„Dostal nové paženie aj nové rúry. Hlavným cieľom opravy bolo, aby voda znova nadobudla silu a vystupovala do niekdajšej výšky. Pred rekonštrukciou vystrekovala už len do výšky desať metrov, možno ani toľko nie. Teraz by to malo byť zhruba 22 metrov,“ uviedla starostka Tóthová.

Čas erupcie preberajú od Technickej univerzity v Košiciach, ktorá ho zverejňuje na informačnej tabuli pri gejzíre. Potom ho sprístupňujú na webstránke obce. „Erupcia je za ustáleného počasia každých 32 hodín, keď sú veľké dažde, tak je to aj nad 36 hodín. Strieka asi pol hodinu do výšky približne 22 metrov. Interval erupcie je zhruba sto rokov stále rovnaký,“ vysvetlila starostka.

Verí, že vynovený gejzír priláka do obce viac návštevníkov a pomôže rozvoju turizmu: „V lete chodia ľudia aj zo zahraničia. Povedala by som, že majú o ňom dokonca viac informácií ako naši ľudia z okolia, ktorí chodia najmenej.“ Gejzír je od roku 1987 národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 2002 čaká na zápis do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.