Úvod Ekonomika Výpadok platobnej siete Visa v Európe spôsobil chaos

Výpadok platobnej siete Visa v Európe spôsobil chaos

Foto: archív

Činnosť systémov vydavateľa platobných kariet Visa sa vrátila „takmer do normálu“. Spoločnosť zároveň uviedla, že problémy s platením, ktoré postihli majiteľov ich kariet po celej Európe vrátane Slovenska, boli dôsledkom zlyhania hardvéru. Vedenie spoločnosti si nemyslí, že mohlo prísť k akémukoľvek neautorizovanému prístupu alebo nezákonnej udalosti.

„Visa zaznamenala zlyhanie systému, ktoré ovplyvnilo zákazníkov v Európe. Naším cieľom je zabezpečiť, aby všetky karty Visa spoľahlivo fungovali 24 hodín denne, 365 dní v roku. Toto sa nám nepodarilo dosiahnuť a všetkým našim partnerom, ale predovšetkým držiteľom kariet Visa, sa ospravedlňujeme,“ uviedla Visa vo vyhlásení.

Vydavateľ platobných kariet Visa sa v piatok 1. júna v Európe stretával s výpadkom platieb. Klienti dostávali pri pokuse o platení správy, že peniaze nemožno odosielať ani prijímať. Mnohé firmy neboli schopné spracovať nákupy svojich zákazníkov. Problém sa týkal aj Slovenska. Visa je nadnárodná platobná technologická spoločnosť so sídlom v americkom San Franciscu. Prevádzkuje najväčšiu svetovú sieť elektronických platieb a pôsobí vo viac ako 200 krajinách sveta.