Úvod Tipy & rady Vypestujte si doma avokádo

Vypestujte si doma avokádo

Foto: archív

Tento tropický strom rastie od Mexika po Brazíliu a pestuje sa v celom subtropickom aj v častiach tropického pásma, kde dorastá až do výšky 20 metrov. V našich podmienkach sa dá avokádo pestovať len v interiéri, ako izbový dekoratívny stromček. Dekoratívny znamená, že nám doma nezarodí. Napriek tomu sa stane ozdobou našej obývačky či zateplenej zimnej záhrady.

Plody exotického tropického avokáda majú podľa odrody hruškovitý až guľatý tvar. Pevná šupka má zelenú alebo tmavohnedú farbu, pod ňou je bledozelená alebo žltkastá dužina maslovitej konzistencie. Uprostred sa nachádza pomerne veľké guľaté semeno. A práve z takéhoto semena si môžeme celkom poľahky dopestovať celý avokádový stromček.

Niektorí záhradkári upozorňujú, že domáce pestovanie avokáda môže byť pre našinca zložité, keďže tieto plody sa (aby v obchodoch vydržali čo najdlhšie) zbierajú ešte nezrelé a potom je problém s nevyvinutým semenom. Pre nás je teda dôležité, aký plod si v obchode vyberieme. Nemal by mať poškodenú ani prasknutú kožu, na dotyk a jemný tlak prstami by nemal byť príliš tvrdý, ale ani príliš mäkký. Ak ste kúpili nezrelé avokádo, nechajte ho pár dní dozrieť.

Foto: archív

Avokádo opatrne narežeme a vyberieme semeno. Uložíme ho do malej nádoby na vodu špičkou nahor a nalejeme vodu tak, aby bola spodná polovica semena ponorená. Môžeme ho jemne napichnúť špáradlami. Po troch až piatich týždňoch by malo začať klíčiť. Všeobecne platí, že semeno by nemalo zostávať vo vode viac ako tri mesiace. Ak ani dovtedy nenaklíči, vyberte ho von a zasaďte aj tak. Väčšinou sa chytí.

Výsevný substrát zvolíme ľahký a vzdušný, aby prebytočná voda mohla ihneď odtiecť, pretože avokádo neobľubuje príliš veľa vlahy. Nádoba by mala byť dostatočne veľká, aby sme budúci stromček nemuseli ešte mladý presádzať. Naklíčené semeno zasadíme do troch štvrtín oblým koncom do substrátu a udržujeme vlhké prostredie. Semená klíčia najrýchlejšie v teple (25° C). Je teda vhodnejšie urobiť výsev v zimných mesiacoch a črepník s naklíčeným semenom položiť nad teplý radiátor. Po vyrastení listov mu bude stačiť priemerná izbová teplota.

Foto: archív

Avokádo rastie v našich podmienkach pomerne rýchlo. Košatý stromček asi meter vysoký nám narastie približne za dva roky. Avokádo zo začiatku rastie pomerne rýchlo, no po určitom čase sa jeho rast takmer zastaví. Málokedy dorastie do výšky viac ako jeden meter. Príliš silné zavlažovanie signalizuje zhnednutím listov, preto to s vodou nepreháňajte – odporúča sa viac poprašovať listy vodou pomocou mechanického rozprašovača.

Zvyčajne má jeden kmienok, po zrezaní sa rozkonári a vytvorí korunku. Aby sa zahustila, na jar odštipnite dlhé výhonky vybiehajúce z tvaru koruny. Rastline sa darí na dostatočne svetlom mieste, no v lete ho chráňte pred silným slnečným svetlo a radšej ho držte mimo okna v polotieni.