Úvod ZO ZAHRANIČIA Výrobky najnižšej kvality putujú do postsocialistických štátov

Výrobky najnižšej kvality putujú do postsocialistických štátov

Foto: archív

Potraviny a nápoje ako napríklad kokakola, káva alebo čokoláda môžu mať v jednotlivých krajinách Európskej únie rôznu chuť a zloženie. Na produkciu a predaj výrobkov odlišnej kvality má však výrobca právo.

Európska komisia môže zasiahnuť iba vtedy, ak neplní príslušné európske a národné právne predpisy a normy. Podniky môžu prispôsobovať svoje výrobky rôznym trhom, teda používať do nich napríklad iné prísady. Na odlišnú kvalitu rovnakých produktov sa často sťažujú najmä ľudia v strednej a východnej Európe.

Na to, že výrobcovia potravín dodávajú na trhy postsocialistických štátov menej kvalitné potraviny v porovnaní so zvyškom starého kontinentu, už niekoľkokrát upozorňovala Asociácia spotrebiteľov Slovenska. Tovar najhoršej kvality sa pritom údajne vyváža do Bulharska. Tamojší minister poľnohospodárstva Miroslav Najdenov dokonca zvažoval právne kroky.

Firmy často posielajú nižšiu kvalitu do neskôr pridružených krajín EÚ, kde majú pocit, že sa spotrebitelia ešte tak nebránia, tvrdí asociácia. Napríklad kokakola dodávaná na slovenský, bulharský, maďarský a rumunský trh obsahuje izoglukózu, kým výrobok určený pre český, nemecký, poľský či rakúsky trh je dochutený cukrom.

Generálny riaditeľ tretieho najväčšieho producenta potravín a spotrebného tovaru na svete Unilever Paul Polman sa však bráni, že to vraj nie je otázka kvality produktu. „Potraviny sa občas musia prispôsobiť chuti miestnych obyvateľov. Krajiny nemajú rovnaké štandardy. Aj v Európe nájdeme veľa rozdielov v chuti, na ktoré musíme reagovať.“