Úvod Tipy & rady Vyrobte si doma najlacnejší prací prostriedok

Vyrobte si doma najlacnejší prací prostriedok

Foto: archív

Pranie je jednou z najmenej obľúbených domácich prác slovenských gazdiniek. K radosti z prania neprispievajú ani ceny pracích prostriedkov, ktoré sú v poslednej dobe poriadne vysoké. Ľudia preto prirodzene siahajú po rôznych alternatívach, z ktorých niektoré fungujú viac a iné menej.

Pri pátraní po cenovo dostupných a ekologických alternatívach sme narazili na takzvaný mydlový sliz. Pranie s mydlovým slizom sa ukázalo ako účinné – sliz bielizeň šetrne vyperie a neznečistí odpadovú vodu. Navyše mydlový sliz si možno ľahko vyrobiť aj doma.

Ako vyrobiť mydlový sliz? Základ tvorí jadrové mydlo, u nás asi najznámejšie ako “mydlo s jeleňom”. Dostupných je viacero značiek a výrobkov, u nás aj Palma, Lanza, atď. Ak si takéto mydlo zaobstaráte, výsledkom bude tzv. jelení sliz, ak Lanzu, bude to len obyčajný voňavý sliz. Okrem toho budete potrebovať aj praciu kryštalickú sódu, ktorú kúpite v drogérii. Na jedno mydlo je potrebné asi pol kila sódy, čo je polovica balenia.

Foto: archív
Foto: archív

Postup:

Na 10 litrov slizu budete potrebovať: 1 „mydlo s jeleňom“, 10 litrov horúcej vody, 1/2 balenia kryštalickej sódy.

1. Pripravte si jemné kuchynské strúhadlo, varechu a vedro.

Foto: archív
Foto: archív

2. Nastrúhajte mydlo, zalejte tromi litrami horúcej vody a miešajte, kým sa mydlo celkom nerozpustí.

Foto: archív
Foto: archív

3. Pridajte sódu a zalejte ďalšími siedmimi litrami horúcej vody. Miešajte, kým sa úplne nerozpustí aj sóda. Výsledný produkt by mal mať vločkovitú štruktúru.

Foto: archív
Foto: archív

4. Nechajte vychladnúť a počkajte, kým z tekutiny nevznikne gél.

Foto: archív
Foto: archív

Ideálne je vyrábať mydlo priamo v uzatvárateľnom plastovom vedre (napríklad v takom, v akom sa predáva farba), v ktorom môžeme produkt rovno skladovať.

Jedna pracia dávka predstavuje 200-250 ml na 3-5 kg bielizne. Desať litrov slizu by malo vystačiť na 40-50 praní. Namiesto aviváže môžete použiť vodu s octom v pomere 1:1, aby sa mydlo poriadne vymylo. Ocot je avivážou našich starých mám. Nebojte sa, bielizeň nebude zapáchať po octe. Celkové náklady na jedno pranie predstavujú asi 4 centy.

Ak však chcete najprv vyskúšať menšie množstvo, tu je príklad:
100g mydla + 100 ml horúcej vody + 100g sódy + 100 ml horúcej vody + 1200ml  vody = cca 1600 ml slizu