Úvod Tipy & rady Vyrobte si šumivý WC čistič

Vyrobte si šumivý WC čistič

Foto: archív

Aj vy nakupujete chemické prostriedky na čistenie WC, ktoré nemajú ani zďaleka taký účinok, ako sľubujú výrobcovia? Čo tak prípravky plné škodlivých chemikálií vymeniť za ich lacnejšiu a účinnejšiu alternatívu v podobe podomácky vyrobených šumivých tabliet?

Tieto šumivé „bomby“ vyčistia vašu toaletu a zároveň dokážu zlikvidovať vodný kameň.   Ak už máte dosť tradične používaných WC čističov s vôňou citrónu, mora či lesa, určite oceníte, že pri domácej výrobe vďaka širokej ponuke esenciálnych olejov si vôňu tabliet určíte podľa vlastného výberu.

Čistiaca sila troch surovín

Jedlá sóda
– neutralizuje kyseliny a nepríjemné pachy

Kyselina citrónová
– v kombinácii s jedlou sódou rozpúšťa škvrny a usadeniny spôsobené vodným kameňom

Esenciálne oleje
– prinášajú sviežu vôňu

Potrebujeme:

1 1/3 šálky jedlej sódy
½ šálky kyseliny citrónovej
1 lyžičku vody
30 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja
30 kvapiek mätového esenciálneho oleja
30 kvapiek citrusového esenciálneho oleja
Môžeme použiť kombináciu iných troch olejov, prípadne použiť len jeden druh.

Postup:

Foto: archív
Foto: archív

Jedlú sódu a kyselinu citrónovú zmiešame spolu v miske. Potom do zmesi pridáme 1 lyžičku vodu a esenciálne oleje. Aby sme minimalizovali šumivý efekt pri výrobe, môžeme použiť sprejový rozprašovač, ktorý premení vodu na jemné kvapôčky.

Foto: archív
Foto: archív

Celú zmes jemne premiešame. Treba dať pozor na to, aby nebola príliš suchá a aby dobre držala tvar. Ak je zmes príliš suchá, pridáme ešte trochu vody z rozprašovača.

Foto: archív
Foto: archív

Po detailnom premiešaní  vtlačíme túto masu do pripravenej silikónovej formy, v ktorej ju necháme niekoľko hodín vyschnúť, a potom ju opatrne vyberieme z formy a môžeme použiť. Tabletu stačí vložiť do WC misy a potom už sledovať, ako jednoducho vyšumia nečistoty spolu s  nepríjemným zápachom!

Foto: archív
Foto: archív