Úvod ZO ZAHRANIČIA Vyše tritisíc ukrajinských väzňov chce nastúpiť na bojový front

Vyše tritisíc ukrajinských väzňov chce nastúpiť na bojový front

Foto: archív

Ako oznámila vláda v Kyjeve, na základe nedávno schváleného zákona niekoľko tisíc ukrajinských väzňov prejavilo záujem o vstup do armády. Ukrajina zápasí s vážnym nedostatkom munície a vojakov na bojisku, čo pomohlo ruským silám postúpiť na východnom a severnom fronte.

Podľa nového zákona môžu do armády nastúpiť niektoré kategórie odsúdencov, ktorým zostáva odpykať si menej ako tri roky z trestu. Väzňov v bojoch už od začiatku invázie na Ukrajine využíva aj Rusko.

„Je to viac ako tritisíc ľudí. Predpovedali sme to pred prijatím tohto zákona,“ povedala námestníčka ukrajinského ministra spravodlivosti Olena Vysocká o počte väzňov, ktorí podali žiadosť o prijatie do ozbrojených síl. Doplnila, že podľa úradov by v armáde mohlo slúžiť 20.000 v súčasnosti väznených osôb, z ktorých dosiaľ 4500 „vyjadrilo záujem“.

Dobrovoľne mobilizovaných väzňov podmienečne prepustia, nedostanú milosť ako v Rusku. Nový ukrajinský zákon neumožňuje nastúpiť do armády okrem iných väzňom odsúdeným za sexuálne násilie, zabitie dvoch alebo viacerých ľudí či za závažnú korupciu, no tiež bývalým vysokopostaveným štátnym predstaviteľom.