Úvod Z DOMOVA Vyšetrovatelia NAKA stíhaní na slobode sú naďalej obvinení, pripomenuli Fico a Pellegrini

Vyšetrovatelia NAKA stíhaní na slobode sú naďalej obvinení, pripomenuli Fico a Pellegrini

Foto: archív

Senát Krajského súdu v Bratislave označil stíhanie štyroch vyšetrovateľov NAKA, pracujúcich na mediálne známych kauzách, za neodôvodnené. Toto stanovisko však nič nemení na tom, že vyšetrovatelia sú naďalej obvinení a stíhaní na slobode.

Zhodli sa na tom predseda Smeru-SD Robert Fico a šéf Hlasu-SD Peter Pellegrini, pričom obaja lídri tvrdia, že treba počkať na pokračovanie vyšetrovania. “Nebolo to nijaké rozhodnutie o vine alebo nevine,“ poznamenal na mediálnom brífingu Fico.

Ako dodal, nikdy nebol zástancom väzobného stíhania. Pokiaľ sú vyšetrovatelia stíhaní na slobode, mali by podľa neho vzhľadom na nedostatočné dôvody na väzbu prepustiť na slobodu aj policajného exprezidenta Tibora Gašpara a ďalších.

„Počkajme si, ako bude pokračovať vyšetrovanie a nerobme unáhlené závery z jedného uznesenia, ktoré sa týkalo prepustenia z väzby a nie samotnej podstaty veci,“ povedal na brífingu svojej strany Pellegrini s tým, že bude dôležité, ako sa s prípadom vyrovná prokuratúra.

Pellegrini zopakoval, že čítal prepisy odposluchov vyšetrovateľov, kde sa mali vyjadrovať vulgárne. Dodal, že to by malo vyšetrovateľov diskreditovať v ich práci. „Z toho, čo som si prečítal, som bol ľudsky zhrozený,“ povedal.

Tri sudkyne Krajského súdu v Bratislave, ktoré jednomyseľne rozhodli o prepustení vyšetrovateľov, v uznesení vyjadrili názor, že stíhanie nie je v poriadku. Kritizujú postupy okresného sudcu aj prokurátora, predložené dôkazy považujú za nedostatočné na to, aby boli skutky kvalifikované ako trestné činy, respektíve aby z nich vyplynulo podozrenie z trestnej činnosti.

Štvoricu vyšetrovateľov a bývalého povereného šéfa Úradu inšpekčnej služby zadržali vyšetrovatelia Úradu inšpekčnej služby13. septembra. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov. Krajský súd v Bratislave ich z väzby prepustil 1. októbra.

Generálna prokuratúra SR v súvislosti s uznesením Krajského súdu uviedla, že v tejto trestnej veci budú predložené sťažnosti obvinených proti uzneseniu o vznesení obvinenia na rozhodnutie Generálnej prokuratúre SR.