Úvod ZO ZAHRANIČIA Výstavba rusko-nemeckého plynovodu Nord Stream 2 pokračuje

Výstavba rusko-nemeckého plynovodu Nord Stream 2 pokračuje

Foto: archív

Spoločnosť Nord Stream 2 AG informovala, že pokračuje s výstavbou rusko-nemeckého plynovodu Nord Stream 2 (Severný prúd 2). Hovorca firmy pre médiá vyhlásil, že v súlade s vydanými povoleniami sa potrubia umiestňujú na dne mora južne od dánskeho ostrova Bornholm.

Výstavba plynovodu, ktorý má naprieč Baltickým morom privádzať do Nemecka takmer dvojnásobné množstvo ruského plynu, sa obnovila vlani v decembri po takmer roku, počas ktorého boli stavebné práce prerušené v dôsledku sankcií zo strany USA. Nord Stream 2 zabezpečí pre nemecké hospodárstvo na najbližšie desaťročia dostatočné množstvo cenovo dostupnej energie.

Projekt sa snažia sabotovať Spojené štáty a viaceré európske krajiny s blízkymi vzťahmi s USA vrátane Poľska. Naposledy Francúzsko vyzvalo nemeckú vládu, aby na protest proti zadržaniu ruského opozičného blogera Alexeja Navaľného tento projekt zrušila. Berlín však potvrdil, že má ambíciu tento projekt dokončiť.

Spojené štáty tvrdia, že zvýši závislosť Nemecka a EÚ od dodávok plynu z Ruska. Tento argument nedávno zopakovala aj administratíva nového amerického prezidenta Joea Bidena. Ekonomickí odborníci však uvádzajú, že skutočným dôvodom americkej kritiky je snaha dovážat do EÚ vlastný plyn z bridlicových ložísk na území USA. Ten je však oveľa drahší ako ruský.