Úvod Z DOMOVA Vzniká nová strana, je za ňou aj Radačovský

Vzniká nová strana, je za ňou aj Radačovský

Miroslav Radačovský. (Foto: archív)

Europoslanec Miroslav Radačovský, ktorý bol do Európskeho parlamentu zvolený za ĽS Naše Slovensko, figuruje v prípravnom výbore vznikajúcej strany s názvom Reálna národná strana – Patriot. Vyplýva to z oznámenia o zbieraní podpisov pre vznik strany zverejnenom na webe ministerstva vnútra. Potvrdil to aj Radačovský.

Ak strana vznikne, bude sa uchádzať o členstvo v nej. Odmietol, že by túto politickú stranu zakladal. „To, že som členom prípravného výboru, znamená len to, že pomáham pri vzniku tejto politickej strany tak ako každý iný člen prípravného výboru,“ povedal s tým, že ho oslovili mladí ľudia, aby im so vznikom strany pomohol.

Europoslanec sa bude uchádzať o členstvo v strane, ak dodrží konkrétne princípy, ako napríklad ekologicky čisté zelené Slovensko, Slovensko pripravené na digitálny vek či demilitarizácia Európy. Radačovský zároveň chce, aby vo vedení budúcej strany nebola osoba, ktorá už pôsobila v politike, a aby vo vedení bolo 50 percent žien a 50 percent mužov.

Zakladatelia strany musia vyzbierať aspoň 10-tisíc podpisov, odovzdať ich ministerstvu a požiadať o registráciu. Ak splnia všetky zákonné podmienky, ministerstvo stranu zaregistruje. Radačovský je známy aj zo sporu exprezidenta Andreja Kisku o pozemky v katastri obce Veľký Slavkov, keď ako sudca vo verdikte uznal vlastnícke práva k sporným pozemkom zubárovi Jánovi Francovi.