Úvod Politika Vznikne politická strana Za slušné Slovensko?

Vznikne politická strana Za slušné Slovensko?

Foto: archív

Prípravný výbor politickej strany Za slušné Slovensko poslal organizátorom zhromaždení Za slušné Slovensko otvorený list. Vyjadruje im v ňom podporu v organizácii zhromaždení a žiada o stretnutie. „Sme na rovnakej lodi,“ píšu v liste zakladatelia novej strany.

Vznikajúca strana zároveň vyzýva občanov vrátane organizátorov zhromaždení, aby sa k nim pridali. „Sme otvorení možnosti, že zo strany časom, až bude dostatok slušných a odhodlaných ľudí pre politiku, odídeme. Ide nám o to, aby sme aktivovali hlas ľudí z ulíc v politike,“ vyhlasuje.

Organizátori sú z príprav na registráciu strany nepríjemne prekvapení a avizujú právne kroky. „Obrátili sme sa na právnikov, lebo to považujeme za hyenizmus. Ľudia sa tu pokojne zhromažďujú, hovoria, že sa nebude zakladať politická strana a potom niekto príde a zneužije túto značku,“ povedal jeden z organizátorov Juraj Šeliga.

Za vznikom strany je bývalá redaktorka STV a exhovorkyňa Ľubomíra Jahnátka z čias jeho ministrovania v rezorte pôdohospodárstva Magda Želeňáková. Okrem nej sú v prípravnom výbore Radko Olej z Košíc a Peter Hardoň z Vlkoviec. Už oznámili Ministerstvu vnútra (MV) SR, že idú zbierať podpisy. Oznámenie je na webstránke ministerstva. Na registráciu strany je potrebných aspoň 10 000 podpisov.

MV TASR potvrdilo, že doposiaľ nikto stranu s názvom Za slušné Slovensko neregistroval. „Momentálne sme v zmysle zákona o politických stranách a politických hnutiach uverejnili oznámenie prípravného výboru, že 29. marca 2018 začali zbierať podpisy na založenie strany s týmto názvom,“ uviedol hovorca rezortu Petar Lazarov. Počas 180 dní sa teda iná strana s týmto názvom nedá zaregistrovať.