Úvod Ekonomika Vzťahy Holandska a Saudskej Arábie ovplyvňuje biznis

Vzťahy Holandska a Saudskej Arábie ovplyvňuje biznis

Foto: archív

Medzi Amsterdamom a Rijádom panuje čulý obchodný ruch. Problém však je, že až 94 zmlúv, ktoré podpísala holandská vláda, zabezpečuje do Saudskej Arábie vývoz výrobkov a služieb dvojakého použitia, teda aj na vojenské potreby. Ich celková hodnota je 136 miliónov eur.

Všetky tieto zmluvy schválilo holandské ministerstvo zahraničných vecí. Výrobky dvojakého použitia sa môžu využívať na vojenské aj civilné potreby. Napríklad retardéry horenia používané v stavebníctve sa môžu okrem iného využiť aj na výrobu jedovatého plynu. Tovar dvojakého použitia však zahŕňa i testovacie a výrobné zariadenia, ako aj softvér a rôzne technológie.

Západné krajiny sa ocitli pod zvýšeným tlakom médií a verejnosti na pozastavenie vývozu zbraní Rijádu po vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte Saudskej Arábie v Istanbule. K tlaku však prispieva aj rastúci hladomor v Jemene vinou ozbrojeného konfliktu, na ktorom je zainteresovaný aj saudskoarabský režim.

Podľa Eurostatu majú pritom aj iné krajiny, ako napríklad Francúzsko či Spojené kráľovstvo, podpísané významné zmluvy na dodávku konvenčných zbraní do Saudskej Arábie.