Úvod Politika Vzťahy so Smerom-SD a SNS budú pre Čaputovú najťažšou úlohou, tvrdí politológ

Vzťahy so Smerom-SD a SNS budú pre Čaputovú najťažšou úlohou, tvrdí politológ

Foto: archív

Za historicky najnižšou účasťou voličov v druhom kole prezidentských volieb je najmä nezáujem tz. antisystémových voličov. Pre agentúru SITA to skonštatoval politológ z košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Gabriel Eštok.

Pripomenul, že nižšia účasť v druhom kole je pre Slovensko atypická, pričom k podobnej situácii prišlo len v roku 2004, keď sa v druhom kole stretli Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič.

„To však bola trošku iná situácia,“ zdôraznil. Medzi skupinou voličov, ktorí si v druhom kole nenašli kandidáta, boli podľa Eštoka početne zastúpení aj takí, ktorí boli apriori proti obom finalistom. Zároveň pripomenul, že neúspešní kandidáti Marian Kotleba a Štefan Harabin neodporučili v druhom kole nikoho.

Najťažšou úlohou novozvolenej prezidentky Zuzany Čaputovej budú podľa Eštoka vzťahy s koaličnými stranami Smer-SD a SNS, a to, ako sa popasuje s tým, že tieto strany sa proti nej opakovane vyhranili.

„Otázkou je, ako dokáže vytvárať dialóg medzi koalíciu a opozíciou,“ povedal politológ s tým, že v prípade jej predchodcu Andreja Kisku snaha viesť diskusiu o zásadných témach postupne vyprchala z oboch strán.

Výsledky volieb tiež podľa Eštoka potvrdili trend dvoch stabilných táborov voličov, keďže výsledky do značnej mierky kopírovali súboj medzi Andrejom Kiskom a Robertom Ficom v roku 2014.

Výsledky však podľa neho nie je možné preklápať napríklad v očakávaniach do parlamentných volieb. „Prezidentské voľby sú špecifické,“ dodal s tým, že pri hlasovaní za jednotlivých kandidátov na prezidenta zohráva veľkú úlohu jeho osobnosť.

Na druhom kole prezidentských volieb sa v sobotu zúčastnilo 1847417 voličov, čo predstavuje účasť 41,79 percenta. Víťazka Zuzana Čaputová získala podľa oficiálnych výsledkov 1056582 hlasov, to znamená 58,40 percenta. Marošovi Šefčovičovi odovzdalo svoj hlas 752 403 voličov, čo je 41,59 percenta.