Úvod ZO ZAHRANIČIA Washington chce predĺžiť zbrojné embargo OSN proti Iránu na neurčito

Washington chce predĺžiť zbrojné embargo OSN proti Iránu na neurčito

Foto: archív

Spojené štáty predstavili návrh novej rezolúcie o predĺžení zbrojného embarga OSN proti Iránu na neurčito. Návrh sa skladá zo štyroch odsekov a nahrádza pôvodný dokument, ktorý Spojené štáty predstavili v júni. Vypadli z neho ustanovenia, ktoré podľa niektorých diplomatov presahovali rámec zbrojného embarga.

Podľa návrhu má ostať zbrojné embargo v platnosti, kým Bezpečnostná rada OSN nerozhodne inak. Podľa uznesenia o jadrovej dohode z roku 2015 by sa totiž malo skončiť 18. októbra tohto roku.

Ministri zahraničných vecí Ruska a Číny ostro kritizujú snahu USA predĺžiť embargo na neurčito. Podľa rezolúcie OSN č. 2231, ktorá je súčasťou jadrovej dohody z roku 2015, má byť embargo zrušené, vyhlásil iránsky prezident Hasan Rúhání. „Ak sa tak nestane, bude to jednoznačné porušenie jadrovej dohody a bude to mať následky.“

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf označil rezolúciu za nelegálnu a vyjadril presvedčenie, že ju Bezpečnostná rada odmietne. Jadrová dohoda má umožniť Teheránu pokračovať v civilnom jadrovom programe. Protihodnotou pre Irán je uvoľnenie ekonomických sankcií.

Dohoda je však na pokraji neúspechu. V dôsledku sankcií USA nie sú ostatní účastníci dohody – Rusko, Čína, Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Nemecko – schopní uplatňovať jej ekonomickú časť, čo Teherán motivuje na porušovanie niektorých ustanovení.