Úvod ZO ZAHRANIČIA Washington investuje do nezávislosti východnej Európy od ruského plynu

Washington investuje do nezávislosti východnej Európy od ruského plynu

Foto: archív

Miliardu dolárov pošlú Spojené štáty krajinám strednej a východnej Európy združeným v iniciatíve Trojmorie, aby podporili ich energetickú nezávislosť od Ruska. Na mníchovskej bezpečnostnej konferencii to oznámil americký minister zahraničia Mike Pompeo.

Investíciou chcú Spojené štáty podľa Pompea podporiť súkromné ​​podnikanie v energetickom sektore. Washington dlhodobo kritizuje dokončovaný plynovod Nord Stream 2, ktorý bude privádzať plyn z Ruska po dne Baltského mora do Nemecka, a obíde tak krajiny strednej a východnej Európy.

Washingtonu sa nepozdáva prílišná závislosť Európy od ruského plynu. Podľa Moskvy sú však Spojené štáty motivované vlastnými ekonomickými záujmami a snažia sa zaistiť v Európe odbyt drahšiemu skvapalnenému zemnému plynu (LNG) z USA.

Iniciatíva Trojmorie združuje dvanásť krajín strednej a východnej Európy medzi Jadranským, Čiernym a Baltským morom. Vznikla v roku 2016 s cieľom zabezpečiť politickú podporu významným cezhraničným projektom v energetike, doprave alebo digitálnu komunikáciu, a zlepšiť tak dopravné spojenie, posilniť energetickú bezpečnosť a hospodársky posilniť východnú časť Európskej únie.