Úvod ZO ZAHRANIČIA Washington a Moskva budú rokovať o vesmírnej bezpečnosti

Washington a Moskva budú rokovať o vesmírnej bezpečnosti

Foto: archív

Spojené štáty a Rusko sa pripravujú na svoje prvé oficiálne bilaterálne rozhovory o vesmírnej bezpečnosti od roku 2013. Rozhovory sa uskutočnia v rakúskej metropole Viedeň. Iniciatíva prichádza po tom, ako Washington obvinil Moskvu z testovania protidružicovej vesmírnej zbrane.

Námestník amerického ministra zahraničných vecí pre medzinárodnú bezpečnosť a jadrové odzbrojenie Christopher Ford si myslí, že Rusko a Čína premenili vesmír na „bojovú zónu“. Jednou z možných tém pripravovaných rokovaní môže byť podľa neho to, že „vesmír nie je bezprávnym a nespravovaným priestorom“.

Pritom práve Washington venuje zvýšenú pozornosť nákupu zbraní a vojenskej techniky, vytvára vesmírne vojská i veliteľstvo pre vojenské operácie vo vesmíre, zodpovedné za vojenské operácie v priestore nad sto kilometrov nadmorskej výšky.

Ford neuviedol, kto povedie americký tím na rozhovoroch, ani to, či je na programe otázka možnej náhrady Novej dohody START z roku 2010, ktorá pre USA a Rusko obmedzuje počet strategických jadrových zbraní na 1 550 pre každého.