Úvod ZO ZAHRANIČIA Washington povolil obnovenie dodávok venezuelskej ropy do Európy

Washington povolil obnovenie dodávok venezuelskej ropy do Európy

Foto: archív

Talianska ropná spoločnosť Eni a španielska firma Repsol by mohli už na budúci mesiac začať dodávať venezuelskú ropu do Európy, aby tak kompenzovali výpadky v dodávkach z Ruska. Obnovenie dodávok týmto firmám povolilo americké ministerstvo zahraničia. Venezuelský ropný priemysel je totiž už dlhší čas terčom amerických sankcií.

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dúfa, že venezuelská ropa pomôže Európe znížiť závislosť od Ruska. Predpokladá však, že dodávky venezuelskej ropy nebudú vysoké a nebudú mať výraznejší vplyv na globálne ceny ropy.

Súhlas Washingtonu s obnovením dodávok venezuelskej ropy do Európy by mohol znamenať symbolickú podporu venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Podľa niektorých zdrojov je cieľom povolenia týchto dodávok okrem iného priviesť Madura k obnoveniu rozhovorov s venezuelskou opozíciou.

Európska únia schválila už šiesty balík protiruských sankcií. Jeho súčasťou je zákaz dovozu väčšiny ruskej ropy. Z embarga bude dočasne vyradená preprava suroviny ropovodom Družba, zásobujúcim Česko, Slovensko a Maďarsko.