Úvod ZO ZAHRANIČIA Washington pozastaví sťahovanie amerických vojsk z Nemecka

Washington pozastaví sťahovanie amerických vojsk z Nemecka

Foto: archív

Spojené štáty začali pod vedením nového prezidenta Joea Bidena presadzovať politiku odlišnú od predchádzajúcej vlády Donalda Trumpa. Ako jeden z prvých krokov pozastavia sťahovanie amerických vojakov z Nemecka, o ktorom počas minulého roka rozhodla práve Trumpova vláda.

Oznámil to Bidenov bezpečnostný poradca Jake Sullivan. Radikálnym spôsobom sa mení aj migračná politika. Biely dom exekutívnym príkazom obnoví prijímanie utečencov, pričom ročnú kvótu migrantov zvýši na 125-tisíc. Na porovnanie, predchádzajúca administratíva rátala s prijatím len 15-tisíc ľudí.

Biden označil Čínu za najvážnejšieho súpera USA, ale dodal, že ak to bude v americkom záujme, budú s ňou spolupracovať. „Budeme sa však snažiť Číne brániť v útokoch na ľudské práva a intelektuálne vlastníctvo,“ povedal prezident.

Spomenul aj svoj telefonát s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Vraj mu povedal, že „dni, keď sa USA podrobovali Rusku, sa skončili“. Washinton okrem toho už podľa jeho slov nebude viac podporovať vojenské akcie Saudskej Arábie v konflikte s Jemenom. Mieni však „naďalej stáť na strane“ svojich spojencov.

„Budeme konkurovať z pozície sily, budovať lepší domov, spolupracovať so spojencami a partnermi, obnovíme svoju účasť v medzinárodných inštitúciách a znovu sa prihlásime k svojej morálnej autorite,“ zdôraznil Joe Biden.