Úvod Politika Washington premiestňuje rakety z Blízkeho východu k Rusku a Číne

Washington premiestňuje rakety z Blízkeho východu k Rusku a Číne

Foto: archív

Spojené štáty sťahujú svoje raketové systémy protivzdušnej obrany Patriot z Jordánska, Kuvajtu a Bahrajnu. Namiesto dlhotrvajúcich konfliktov na Blízkom východe sa chcú viac zamerať na vyostrujúce sa vzťahy s Čínou a Ruskom. Podľa agentúry Reuters o tom informovalo americké ministerstvo obrany.

Periodikum The Wall Street Journal uviedlo, že Spojené štáty stiahnu z Blízkeho východu celkovo štyri protiraketové systémy Patriot. Siahodlhé konflikty v Afganistane a priľahlých krajinách už pre Pentagón vraj nie sú prioritou. Americká armáda sa teraz mieni zamerať na silnejúcu Čínu a čoraz suverénnejšie Rusko.

Mobilný raketový systém Patriot slúži na protivzdušnú obranu. Využíva strely zem-vzduch dlhého doletu a umožňuje likvidovať rakety s plochou dráhou letu aj bojové lietadlá. Tieto protiraketové systémy zaisťovali predovšetkým ochranu amerických vojenských objektov a jednotiek, ale aj ich spojencov z NATO na Blízkom východe.

V Bahrajne sa nachádza veľká americká námorná základňa, zabezpečujúca operácie v oblasti Blízkeho východu a Perzského zálivu. V Kuvajte majú USA niekoľko tisíc vojakov, ďalšie jednotky operujú v Jordánsku. V Sýrii je podľa oficiálnych údajov dvetisíc amerických odborníkov a poradcov.