Úvod ZO ZAHRANIČIA Washington presúva podozrivých Afgancov do Kosova

Washington presúva podozrivých Afgancov do Kosova

Foto: archív

Afganci, ktorí neprešli bezpečnostnými previerkami na vstup na územie USA, skončili na americkej základni Camp Bondsteel v Kosove. Otázne je, čo bude s nechcenými utečencami ďalej. Camp Bondsteel sa nachádza na juhovýchode Kosova na úpätí dvojtisícového vrchu Ljuboten.

Druhá najväčšia americká základňa v Európe vznikla počas balkánskych vojen a po 11. septembri ju CIA využívala ako tajné väzenie pre zajatcov podozrivých z terorizmu. Aj preto si vyslúžila nelichotivú prezývku „malé Guantánamo“.

V súčasnosti sem americké vojenské lietadlá prevážajú Afgancov, pri ktorých bezpečnostným službám počas previerok vyskočil výstražný výkričník. Pri niektorých vyšla najavo kriminálna minulosť, iní sú podozriví z kontaktov s islamistami.

Na základni zostávajú tak dlho, kým sa nevyjasnia otázky okolo ich minulosti. Podozriví Afganci však podľa ľudskoprávnych aktivistov vstupujú na neprebádané pole: nikto nevie, aký je ich právny status a čo s nimi bude ďalej, ak nakoniec nedostanú povolenie na pobyt v USA.

Nie sú síce zadržaní, ale ani slobodní. Podľa dohody s kosovskou vládou nesmú opustiť základňu, ale zároveň nie je celkom jasné, či by americkí vojaci mali v takom prípade právo ich zadržať.

Ešte väčší problém predstavuje otázka ich budúcnosti. Návrat do Afganistanu, kde by im mohlo hroziť mučenie a smrť, je podľa medzinárodného práva neprípustný. Predpokladá sa, že americká vláda sa pokúsi premiestniť ich do tretích krajín, ako to bolo v prípade niektorých väzňov z Guantánama.

Na základniach na území USA dnes čaká na absolvovanie previerok asi 55-tisíc Afgancov. Ďalších päťtisíc ich stále čaká na presun na základniach v Európe či na Blízkom východe. Koľko ich čaká na kosovskej základni, nie je celkom jasné, keďže ich počet sa stále mení.

Republikáni považujú masový presun Afgancov do USA za nebezpečný. Bidena obviňujú z importu nebezpečných islamistov. „Tých ľudí absolútne nepreverovali. Znamená to, že sú medzi nimi teroristi? Určite áno!“ vyhlásil nedávno Donald Trump v televízii Fox News.