Úvod ZO ZAHRANIČIA WHO: Očakávame dlhú koronavírusovú pandémiu

WHO: Očakávame dlhú koronavírusovú pandémiu

Foto: archív

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že koronavírusová pandémia bude zrejme trvať „dlho“. Vyjadrenie prišlo po zasadnutí jej krízového výboru, ktorý posudzoval doterajšiu šesťmesačnú krízu.

Výbor poukázal na “očakávané dlhé trvanie pandémie COVID-19″, uviedla WHO vo svojom vyhlásení a varovala pred hrozbou „únavy pri reakcii“ na pandémiu v dôsledku socioekonomického tlaku, ktorému sú vystavené krajiny sveta.

Výbor sa zišiel po štvrtý raz v súvislosti s koronavírusovou krízou, ktorú 30. januára vyhlásil za zdravotnícky núdzový stav medzinárodného rozsahu, čo je najvyšší stupeň varovania WHO.

Sedemnásti členovia výboru a 12 poradcovia sa podľa očakávaní jednomyseľne zhodli, že takýto stav naďalej trvá. WHO vo vyhlásení po stretnutí uviedla, že globálnu úroveň nebezpečenstva, ktoré predstavuje ochorenie COVID-19, hodnotí ako stále „veľmi vysoké“.

Krízový výbor WHO tiež varoval krajiny sveta, aby pripravili svoje zdravotné systémy na sezónnu chrípku a ďalšie choroby, ktoré sa môžu rozšíriť súbežne s novým koronavírusom. Vyzval ich tiež, aby „podporovali globálnu solidaritu” v boji s ochorením COVID-19 a “čelili dezinformáciám o víruse”.