Úvod ZO ZAHRANIČIA WHO: Pandémia v Európe sa neskončí, kým sa nezaočkuje 70 percent ľudí

WHO: Pandémia v Európe sa neskončí, kým sa nezaočkuje 70 percent ľudí

Foto: archív

Pandémia koronavírusovej choroby COVID-19 sa v Európe neskočí, pokiaľ nebude zaočkovaných najmenej 70 percent ľudí. Vyhlásil to regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge.

„Pandémia sa skončí, keď dosiahneme minimálne 70-percentný rozsah vakcinácie,“ uviedol Kluge v mediálnom vyhlásení, pričom vyjadril poľutovanie nad tým, že miera očkovania v Európe je stále „príliš nízka“.

Kluge sa podľa vlastných slov obáva vyššej úrovne nákazlivosti indického a britského variantu nového koronavírusu. „Vieme napríklad, že B.1617 (indický variant) je prenosnejší ako B.117 (britský variant), ktorý už bol prenosnejší ako predošlý,“ povedal Kluge.

„Celkový počet úmrtí je najmenej dvakrát až trikrát vyšší, než je oficiálne hlásené,“ povedala riaditeľka WHO pre spracovanie údajov Samira Asmová novinárom po tom, ako organizácia zverejnila výročnú správu o globálnych štatistikách v oblasti zdravotníctva.

Podľa správy sa v roku 2020 vyskytli najmenej tri milióny tzv. nadmerných úmrtí v priamej alebo nepriamej spojitosti s ochorením COVID-19. Oficiálny počet úmrtí v súvislosti s covidom pritom koncom minulého roka predstavoval 1,8 milióna.