Úvod Politika WikiLeaks: CIA dokáže prevziať kontrolu nad smartfónmi, televízormi a autami

WikiLeaks: CIA dokáže prevziať kontrolu nad smartfónmi, televízormi a autami

Foto: archív

Americká Ústredná spravodajská služba CIA v spolupráci s britskou tajnou službou údajne vyvinula program, ktorý jej umožňuje prevziať kontrolu nad rôznymi masovo používanými technologickými zariadeniami, napríklad smartfónmi s operačnými systémami Android a iPhone či inteligentnými televízormi od Samsungu. Vyplýva to z dokumentov, ktoré zverejnila webová stránka WikiLeaks.

V prípade smartfónov je program CIA s názvom Plačúci anjel údajne schopný aktivovať na pokyn agentov okrem mikrofónu aj kameru, a to bez vedomia majiteľa zariadenia. Prevzatím kontroly nad smartfónom môžu pracovníci CIA obísť kódovanie aplikácií ako WhatsApp.

Televízor sa zasa môže stať odpočúvacím zariadením, a to aj keď je zdanlivo vypnutý. Tieto inteligentné televízne prijímače majú totiž zabudované mikrofóny na prijímanie hlasových príkazov od diváka. Tie síce pri vypnutom prijímači síce nefungujú, ibaže program CIA dokáže jeho vypnutie simulovať.

CIA sa údajne zamerala aj na počítačové operačné systémy Windows od Microsoftu, ktoré môže napádať prostredníctvom vírusov, a tiež riadiace systémy áut. V tom druhom prípade jej to podľa WikiLeaks umožňuje vykonať „takmer nevystopovateľné atentáty“. Internetová platforma tvrdí, že 8 761 čerstvo získaných dokumentov pochádza z rokov 2013 – 2016 z „izolovanej a prísne zabezpečenej siete“ v stredisku CIA na predmestí Washingtonu.

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange. (Foto: archív)
Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange. (Foto: archív)

Na hackerské operácie v Európe, Afrike a Blízkom východe používala CIA podľa WikiLeaks priestory amerického konzulátu v nemeckom Frankfurte nad Mohanom, pričom jej agenti dostali diplomatické krytie. Podrobnosti konkrétnych hackerských útokov však stránka WikiLeaks zatiaľ nezverejnila.

CIA aj americká vláda odmietli obsah dokumentov komentovať. Microsoft sa vraj musí najprv s týmito informáciami oboznámiť a ďalšie technologické spoločnosti Apple, Google a Samsung sa k dokumentom bezprostredne nevyjadrili.

Podľa výrobcu automobilov General Motors by bolo predčasné vydávať vyhlásenia k dokumentom, ktorých autenticita sa zatiaľ nedokázala. GM však údajne nedisponuje informáciami o prípadných úmrtiach či zraneniach súvisiacich s kybernetickými útokmi na autá.