Odborníci na informačnú bezpečnosť varujú, že najnovšia verzia Windows 10 predstavuje riziko pre bezpečnosť dát. Dovoľuje totiž Microsoftu kontrolovať počítač na diaľku cez akúsi zabudovanú bránu (tzv. backdoor) TPM – Trusted Computing, ktorá bola súčasťou aj Windows 8.

Kľúč od tejto brány má určite minimálne americká špionážna služba NSA. Základom TPM je čip a operačný systém, ktorý s ním spolupracuje, čiže Windows. Rozhoduje napríklad, ktorý softwér považuje za legálny a môžete ho používať vo svojom počítači, a ktorý, naopak, spustiť nemôžete.

Používateľ tak stráca suverenitu nad informačnými technológiami. Podľa bezpečnostných expertov v tomto prípade už nemožno garantovať dôvernosť dát. Windows 10 však zachádza ešte ďalej. Microsoft si o svojich používateľoch zaznamenáva množstvo údajov, a to od momentu vytvorenia účtu. Spoločnosť zbiera informácie takmer o všetkom, čo pri používaní jej softvéru robíte.

Okrem osobných údajov a napríklad údajov o kreditnej karte sú to aj otázky zadávané pri vyhľadávaniach, mailové konverzácie, obsah súkromných adresárov, navštívené webové stránky či aplikácie. Samozrejmosťou je zaznamenávanie všetkého, čo napíšete.

Automatické odosielanie údajov, ktoré sa uskutočňuje v pravidelných intervaloch, pritom nemožno zablokovať. Windows 10 je tak skôr analytický systém ako operačný. Azda aj to je dôvod, prečo sa rozdáva zadarmo.

Riešením môže byť prechod na iný operačný systém. Napríklad Apple skončil s používaním spomínaných čipov v roku 2009 a Linux s nimi nie je kompatibilný.

Foto: archív
Foto: archív