Záujem o smartfóny Lumia vytrvalo klesá. Kým minulý rok sa ich predalo 10,5 milióna, v rovnakom období tohto roku to bolo len 4,5 milióna. To znamená približne 45-percentný medziročný prepad. A všetko nasvedčuje tomu, že sa Microsoftu s mobilným Windowsom presadiť nepodarí.
Oveľa reálnejší scenár totiž je, že gigant s produkciou inteligentných telefónov úplne skončí. Apple pritom za rovnaké obdobie predal 75 miliónov smartfónov, čo je asi 16-krát viac. Zdá sa, že Windows Phone pomaly kráča do zabudnutia.
Windows Mobile však dostali silný úder s príchodom iOS a Androidu. V roku 2009 preto Microsoft uviedol prepracovanú verziu 6.5, ktorá sa z veľkej časti zbavila vzhľadu známeho z klasického starého Windows 3.11. Ten v konkurencii s jednoduchým prostredím iOS a Androidu rýchlo strácal atraktivitu. Ani to však klesajúci záujem používateľov neodvrátilo.

Microsoft preto uviedol Windows Phone 7 s jednoduchým používateľským rozhraním s dlaždicami rôznych veľkostí. Kým Windows Mobile dával používateľovi úplne voľnú ruku a upravovať sa mohlo takmer všetko, Windows Phone 7 mal množstvo obmedzení. Prišiel tak ďalší odlev používateľov, ktorí húfne prechádzali na Android alebo kupovali iPhony. Ďalšie aktualizácie vrátane veľkých 7.5 a 7.8 obmedzenia postupne eliminovali a v októbri 2012 prišiel Windows Phone 8 s množstvom noviniek.
Posledná verzia systému je Windows 10 Mobile, ktorý sa snaží zblížiť počítače a telefóny. Unikátne mu v tom pomáha systém Continuum, ktorý po pripojení Lumia 950 alebo 950 XL k monitoru umožňuje pomocou klávesnice a myši ovládať univerzálne aplikácie Microsoftu ako na plnohodnotnom počítači. Vzhľadom na pomerne vysoké ceny a ďalší nevyhnutný doplatok za Display Dock na prepojenie s počítačom na prevádzku funkcie Continuum to však na veľký zvrat v predaji nevyzerá.